Bahçeli: Oyuna ve sandığa sahip çık

Bahçeli: Oyuna ve sandığa sahip çık

Çorum'da konuşan MHP lideri Bahçeli, ülkede yaşayan herkesin şartlar ne olursa olsun mutlaka sandığa koşmasını istedi. Bahçeli, oylara hile karışmaması için de şu çağrıyı yaptı:

MHP lideri Devlet Bahçeli, ''Meşruiyetimizin kaynağı millet iradesidir. Ülken senin, karar da senin olsun'' dedi.

Bahçeli, partisince Çorum Abide Meydanı'nda düzenlenen mitingdeki konuşmasında, çok partili siyasi hayata geçildiğinden bu yana çok sayıda seçim olduğunu, bu seçimlerin yapıldığı yıllara göre ayrı ayrı önem taşıdığını kaydetti.

29 Marttaki seçimlerde, belediye başkanlığı, belediye meclisi ve il genel meclisi üyelerinin seçileceğini ifade eden Bahçeli, ''Türkiye karşı karşıya kaldığı siyasi ortamda çok önemli bir seçim yaşayacak. Bu sebeple ülkede yaşayan herkesin, şartlar ne olursa olsun mutlaka sandığa koşmalarını istiyorum. Ne kadar çok katılım olursa, seçim o kadar anlam kazanır. Değişik yorumlar yapılmaz'' dedi.

Seçimlere katılımın çok olmasının ülkeye fayda sağlayacağını belirten Devlet Bahçeli, ''Katılımın çok olması, milletin iradesini sandığa yansıtacaktır. Meşruiyetimizin kaynağı millet iradesidir. Ülken senin, karar da senin olsun. Sadece sandığa gitmekle kalmayın, o sandığa da sahip çıkın. Oylara hile karışmaması için elinizden geleni gösterin'' diye konuştu.

AK Parti iktidarı dönemindeki gelişmelerin objektif olarak değerlendirilmesi gerektiğini bildiren Bahçeli, şunları kaydetti:

''Ülkeyi 6 yıl 3 aydır AKP yönetmektedir. Bu süredeki gelişmeleri objektif olarak değerlendirmek gerekir. Ülke çok iyi yönetilmemiştir. Halka milli görüş gömleğini çıkardıklarını, yeni tanımla muhafazakar ve demokrat olduklarını söylediler ve milletin önüne çıktılar. Böyle bir kimliğe sahip olduklarını söylemelerine rağmen, bu yönde bir siyaset uygulamadılar. Başlangıçtan itibaren acemice hareket ederek, ne yaptıklarını bilemediler. Teslimiyetçi bir politika izleyerek, sürekli ülkeye kaybettirdiler. Türkiye'yi satmaya başladılar. Üstünü örtmek için de gerilim stratejisi yürütmeye başladılar. Bu gerilimin oluşmayacağını bildikleri için de kendilerine yandaş aradılar. Bu da ana muhalefet partisi CHP olmuştur. AKP ve CHP tahterevallinin üzerinde oyun oynuyorlar. 6 yıl heba edilmiştir. Sorunlar artmaya başlamıştır.''

-EN ÖNEMLİ SORUN-

Devlet Bahçeli, Türkiye'de en önemli sorunun beka ve güvenlik sorunu olduğunu iddia ederek, ''Çatışma, çeteleşme ve kamplaşma artmıştır. Toplum keskin hatlarla ayrılmıştır. Türkiye'nin bin yıllık kardeşliği yıpratılmıştır. Kavganın, kaosun kimseye faydası olmadığı görülmüştür. Yeni bir demokrasi sınavıyla karşı karşıyayız'' dedi.

Yerel seçimlere girecek partilerin eşit şartlarda yarışmadığını savunan Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu seçimler büyük anlam taşıyor. İktidarın devamı için her yolu mubah gören Başbakan, devlet imkanlarını istismar ediyor. Halkın önüne çıkarak (Şu kadar miting yaptık, şu kadar şehre gittik) diye övünüyorlar. Kendilerini aldatıyorlar. Türkiye'de 19 siyasi parti var. Bu partilerin seçimlerde adil bir rekabetle yarışması gerekmektedir. Ama Başbakan partisinin iktidar olması için devlet uçağını, helikopterini kullanıyor. 500 çalışanıyla gittiği yerlere çıkarma yapıyor. Meydanlarda kibirle, gururla herkesi küçümseyen bir tavırla konuşma yapıyor. Gerginliğin, kargaşanın artmasına neden oluyor. Bu tuzağa da CHP düşüyor. 2 yiğit çıkmış meydana bir birlerine hakaret yarışı yapıyorlar. Bu gidişat iyi bir gidişat değildir. Doğru bulmuyoruz. Parti liderleri, konuşmalarında, hareket ve tavırlarında örnek bir insan olmalıdır. Halkımızı birbirlerini düşman görmeye itiyorlar. Böyle devam ederse kavga ve bölücülük artar. Seçimlere 26 gün kaldı. Bundan sonraki mitinglerde liderlerin Türk siyasetine yakışır şekilde güzel bir üslupla konuşmasını temenni ediyoruz.''

-EKONOMİK KRİZ-

Devlet Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomik krizi hafife aldığını öne sürdü.

''Başbakan'ın krizleri hafife alması doğru değildir'' diyen Bahçeli, krizin iyi değerlendirmesi, Ekonomik ve Sosyal Konseyin sürekli toplayarak bu krizi önlemenin gayreti içinde olması gerektiğini ifade etti.

Krizi en iyi kendilerinin bildiğini kaydeden Devlet Bahçeli, ''57. Hükümet döneminde, krizin etkilerini biz yaşadık. Başbakan 57. Hükümeti suçluyor, ama yanlış yapıyor. Kendini beğenmişliği elden atarak, önce 57. Hükümete teşekkür etmelidir. Başbakan, 57. Hükümetin aldığı tedbirleri görmezden gelmemelidir'' dedi.

Ülkenin iç ve dış borçlarının devamlı arttığını öne süren Devlet Bahçeli, ''Dış borç 2002'ye göre yüzde 120 artmıştır. Türkiye 6 yılda borç batağına batmıştır. Geçmiş hükümetleri karalayarak bir yere varılmaz. Başbakan sanki Türkiye 1920'de değil de 2002'de kurulmuş gibi davranıyor. Atatürk'ü, İnönü'yü, Menderes'i, Özal'ı inkar ederek, varsa da yoksa da benim diyor'' diye konuştu.

Bahçeli, Türkiye'de son altı yılın dört beş tane özelliğinin olduğunu belirterek, bunlardan ilkinin dış politikadaki teslimiyetçilik, ikincisinin yoksulluk, üçüncüsünün yolsuzluk, dördüncüsünün ise ekonomik kriz ve bu ekonomik krizin içindeki iç ve dış borç olduğunu öne sürdü.

Türk-İş'in raporuna göre Türkiye'de açlık sınırının 740 TL olarak hesaplandığını ifade eden Bahçeli, ''Bu ne demek yani, en az dört kişilik bir ailenin bir ay içerisinde yapması gereken sadece gıda harcaması. Eğer 740 TL'ye sahipsen sadece sen, eşin ve iki çocuğun sağlıklı beslenebilme imkanına sahip oluyorsun. Öte yandan bir de bu bu ülkede yoksulluk sınırı var. Buda 2 bin 241 TL. Görüldüğü gibi açlık sınırı ile yoksulluk sınırı arasında büyük bir fark var'' diye konuştu.

Meydan'daki Çorumlulara, açlık ve yoksulluk sınırındaki paraları kaç Çorumlunun kazandığını soran Bahçeli, şöyle devam etti:

''Görüyorum ki açlık ve yoksulluk sınırında yaşayan çok insan var. İnsanları bu durumdan kurtaracak bir politika yerine valileri ve kaymakamları da istismar ederek, fakir fukara fonlarıyla bu açlık bu yoksulluk ortadan kalkamaz. Başbakan sadaka kültürüyle bu ülkeyi kurtaramaz. Çorum'un mahallelerinde yardımlar dağıtılıyor mu bilmiyorum ama eğer dağıtılıyorsa alın, yiyin, için, kullanın ama oyunuzu AKP'ye vermeyin.''

-''YARDIM YAPARAK İKTİDAR OLMA ZİHNİYETİ YOK EDİLMELİDİR''-

Yardım yaparak iktidar olma zihniyetinin artık Türkiye'den yok edilmesi gerektiğini vurgulayan Bahçeli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''AKP böyle iktidar oldu. İktidar, yoksulluğu milletle zenginliği ise yandaşlarıyla paylaşıyor. Artık bu duruma önümüzdeki seçimlerde dur demeliyiz. 29 Mart seçimlerinde, millet idaresiyle bu duruma son verilmeli. Bunun aksi düşünülemez. AKP'ye milletin iradesine saygılı olmayı öğretmeliyiz. Gelin istersiniz kendimize biraz çeki düzen verelim. 'Neler oluyor bakalım' diyeceğimiz bir gün geliyor. Eğer bunu yapamazsak Türkiye felakete gider. 29 Mart 'AKP'ye dur, MHP'ye yol ver' demek olacak.''

Bahçeli, partisinin Çorum Belediye Başkan adayı Bekir Soyocak'ın seçildiği gün parti rozetini çıkartacağını belirterek, Soyocak için Çorumlulardan destek istedi.

Mitingin ardından Bahçeli, Çankırı'da düzenlenecek mitinge katılmak üzere kentten ayrıldı.


AA

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2009, 19:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner73