Başbakan'ın çılgın projesi bu olabilir!

Başbakan'ın çılgın projesi bu olabilir!
Hıncal Uluç'un yazısından sonra tahminler havada uçuştu ve hepsi yalanlandı ancak bir ihtimal daha ortaya çıktı. Cumhurbaşkanlığı himayesindeki kuruluşun önerisi, 'Başbakan'ın çılgın projesi' olabilir mi?

T.C. Cumhurbaşkanlığı Himayesinde çalışmaları süren Türkiye'nin Stratejik Vizyonu 2023, Cumhuriyetin Yüzüncü Yılına güçlü ve ihtişamlı girebilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’te ülkemizin olması gereken yer ve hedeflerle ilgili kamu üst bürokrasisine, STK’lara ve kamuoyuna yönelik Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL’ün himayelerinde gerçekleştirilmekte olan çok boyutlu stratejik özel eğitim ve etkileşim projesi'nin hedefi; kurumlarımız ve vatandaşlarımızın katılımları ile, uygulamaya yansıyabilecek ülke sathında bir gelecek vizyonu tartışması başlatmak, yerel ve kurumsal inisayitiflerin harekete geçmesini teşvik etmek ve insan kaynağına dayalı kalkınma modelimizin gelişimine katkıda bulunmak.

2008 yılındaki Hazırlık Çalıştayları ve Kongre'nin ardından 2009 ve 2010 yılındaki 81 İl Çalıştayları sonunda ortaya konacak.

Sitede yer alan Murat Saylan imzalı bir dizi proje var. Bu projelerden birisinhin Hıncal Uluç'un sözünü ettiği çılgın proje olma ihtimali üzerinde duruluyor....

Boğaza yapay ada, telefrik gibi tahminlerin yoğunluğu göz önüne alındığında projenin içeriğinin o söylentilere de neden olmuş olabileceği ihtimalini doğuruyor...

Türkiye'nin Stratejik Vizyonu sitesinde yen alan Murat Saylan imzalı projeler arasındaki Uygarlıklar Köprüsü projesinin Başbakan'ın 'çılgın projesi' olabileceği iddia ediliyor.

Projeler arasında bulunun Çanakkale Köprüsü, Hızlı Tren ve Yerli Otomobil'in de gerçekleşmesi yönünde adımlar atılıyor olması, ihtimali daha da güçlendiriyor:

Bakın Proje neler içeriyor:

Uygarlıklar Köprüsü


İstanbul boğazındaki köprülerin arasına bir anıt köprü kuralım. Bu köprü diğer köprülere benzemesin. Mimarisi ve büyüklüğüyle herkesi şaşırtsın. Birbirinden çok uzakta 4 ayağı olsun. İkisi Avrupa yakasında, ikisi Asya yakasında. Ayakları bir daire birleştirsin. Dairenin üstü gezi ve kafeler alanı olsun. İnsanlar ayakların üzerinde yürüyerek daireye ulaşsın. Burada, muhteşem boğaz ve İstanbul manzarası eşliğinde insanlar yemek yiyebilsin, keyifli dakikalar geçirebilsin. Köprü sadece yaya trafiğine açık olsun. Köprünün altında teleferik kabinleri yolcu taşısın. Daireye ulaşmak için acelesi olanlar ve sadece karşıya geçmek isteyenler için köprünün ayakları ve dairesi altında gidip gelen bu raylı kabinlere binsinler. Bir ayağın dibinden diğer ayağın dibine insanlar kabinde seyahat edebilsinler. İstanbul ve boğaz manzarasının eşsiz güzelliğini görsünler.

Uygarlıklar Köprüsü’nün 100. yıla faydaları neler olabilir?

• Dünyada Türkiye’nin ve Türklerin imajını olumlu anlamda değiştirir. Türkiye’ye ve Türklere sempati artar.
• İstanbul’u dünyanın en güzel kenti yapar.
• İstanbul’u dünyanın başkenti yapar.
• İstanbul’u sonsuza kadar Türk kenti yapar.
• Türkiye’nin ve İstanbul’un simgesi olur.
• Çok turist çeker. (Yılda 20 milyon)
• Dünyanın 7 harikasından biri olur.

Diğer projeleri görmek için tıklayınız
(Haber 7)

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2010, 14:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63