Fireye kimler sebep oldu, Avni Doğan ne kullandı?

Fireye kimler sebep oldu, Avni Doğan ne kullandı?

AK PARTİ'nin oylamada en az 8 fire verdiği ortaya çıktı. Partide şimdi kimlerin maddeye 'ret oyu' verdiği araştırılmaya başlandı.

Madde için 327 kabul oyu kullanıldığı dikkate alındığında, 335 oyu bulunan Ak Parti’nin oylamada en az 8 fire verdiği ortaya çıktı. Oylamaya bağımsızlardan Feyzi İşbaşaran (Elazığ), Zekai Özcan (Ankara), Seyit Eyüpoğlu (Şanlıurfa), Mücahit Pehlivan (Ankara) ve DP Rize Milletvekili Mesut Yılmaz ile TP Milletvekili Yaşar Öztürk de katıldı. DSHP Genel Başkanı Rahşan Ecevit’in “katılmayın” uyarısı yaptığı Pehlivan’ın oy kullanması dikkati çekti.

Göstere göstere “ret” oyu kullanan Mesut Yılmaz kabine dahi girmedi ve kırmızı pulu zarfa koyarak doğrudan kupalara yöneldi. Oylamaya Yılmaz haricindeki 4 bağımsız ve 1 TP milletvekilinin katıldığı ve “kabul” oyu verdikleri öngörüldüğünde de Ak Parti’deki fire sayısı 13’e tırmandı.

Partide şimdi kimlerin maddeye 'ret oyu' verdiği araştırılmaya başlandı. Ak Partili Faruk Koca'nın bir kağıda yazdığı 'oy vermeyen 7 Ak Partili'nin ismi' objektiflere yansıdı.

Benden mi kuşku var?

Ak Parti Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem de, Milliyet’in hangi yönde oy kullandığı ile ilgili sorusu üzerine “Benden mi şüpheleniyorsunuz? Ne yorum yapayım, bir yorum yapmam” dedi.
8. maddenin düşmesinin sıkıntısını yaşayan Başbakan Erdoğan da, bugün AK Parti grubunu toplayacak. 2. tur oylamalarının başladığı önceki sabah grup toplantısı yaparak milletvekillerine hitap eden Erdoğan, 8. maddedeki fireler nedeniyle iki gün arayla yeniden grup toplantısı yapma kararı aldı.

Kimler olabilir?

Ak Parti’de 8 - 13 arasında hesaplanan fire, gözlerin yeniden bazı isimlere dönmesine neden oldu. Hem Ak Parti yönetimi, hem Meclis kulislerinde kabul oyu kullanmayan milletvekillerinin kim olduğu araştırıldı. Kulislerde bütün gözler, daha önce parti içindeki muhalif tutumlarıyla öne çıkan Yusuf Ziya İrbeç (Antalya), Vahit Erdem (Kırıkkale), eski Bakan Murat Başesgioğlu (Kastamonu), Reha Çamuroğlu (İstanbul), eski TBMM Başkanı Köksal Toptan (Zonguldak), Kürşad Tüzmen (Mersin) ile partiden geçici ihraç edilen Ahmet Aydoğmuş (Çorum) ve --Avni Doğan’a (Kahramanmaraş)--- çevrildi. Oylama sonrası Ak Partililer de firelerin kim olduğunu kuliste birbirlerine sordu. Avni Doğan, düşen maddeye “evet” oyu kullandığını söylerken, gizli oylamayla ilgili birşey söyleyemeyeceğini vurgulayan İrbeç, “Herkes vicdanına göre oy kullanıyor” dedi. Çamuroğlu ise, oylama ile ilgili yorum yapmadı.

Yılmaz ret verdi

Rize Bağımsız Milletvekili ve eski başbakan Mesut Yılmaz, TBMM Genel Kurulu’nda anayasa paketinin maddelerinin görüşmesine katıldı. Yılmaz maddeler oylanırken, kabine girmeye gerek görmeden kırmızı pulu zarfa koyup kutuya böyle bıraktı. (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2010, 08:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66