FLAŞ: Tuncel'in 15 yıl hapsi istendi!

FLAŞ: Tuncel'in 15 yıl hapsi istendi!

Demokratik Toplum Partisi (DTP) milletvekili Sabahat Tuncel'in ''yasa dışı örgüte üye olmak'' suçundan yargılandığı davada mütalaa veren cumhuriyet savcısı, sanığın 7,5 yıldan 15 yıl kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan Sabahat Tuncel ile İbrahim Tekdemir katılmadı. Duruşmada sanıkların avukatları hazır bulundu.

Duruşmada, esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Savaş Kırbaş, Tuncel'in, yeni TCK'nın ''silahlı örgüt'' suçunu düzenleyen 314. maddesi ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 5. maddesi uyarınca 7,5 ile 15 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Savcı Kırbaş, Tuncel hakkında, seçme ve seçilme ehliyeti ve diğer siyasi hakları kullanmanın da aralarında bulunduğu ''belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılması'' hükmünü düzenleyen TCK'nın 53. maddesinin de uygulanmasını istedi. Kırbaş, diğer sanık İbrahim Tekdemir'in de eski TCK'nın 169. ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 5. maddesi uyarınca ''terör örgütüne yardım ve yataklık'' suçundan 4,5 ile 7,5 yıl arasında hapse mahkum edilmesini talep etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2008, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63