Hükümet samimiyse bunu beraber çıkarırız

Hükümet samimiyse bunu beraber çıkarırız

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "yeniden yargılanma" konusuna ilişkin "Eğer iktidar gerçekten samimiyse, yasa teklifimizi verdik. Hükümet de sahip çıkar. Beraber bunu çıkarırız" dedi.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Duyarlı Hukukçular Platformu tarafından düzenlenen "Türkiye'de Hukuk ve Çözüm Önerileri" başlıklı toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.


Toplantıda genç avukatların kaygılarını dile getirdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, aynı kaygıları taşıdığını belirterek, "Fakat asla umutsuz değilim. Çok daha güzel bir Türkiye'yi, emeklerimizle yeniden kurabiliriz. Özellikle ikiyüzü aşkın genç avukatın olması benim umudumu artırdı. Hepimiz ülkemize, geleceğimize, çocuklarımıza sahip çıkıyoruz. Bunun için çaba harcıyoruz. O nedenle beni buraya davet eden hukukçu arkadaşlarıma gerçekten, yürekten teşekkür ediyorum" dedi. 


Kılıçdaroğlu bir soru üzerine, toplantıda "yeniden yargılanma" konusunun gündeme geldiğini söyleyerek şunları ifade etti:


"Bu konuda bir kanun teklifi verdiğimizi söyledim. Eğer iktidar gerçekten samimiyse, haksızlıkları önlemek istiyorsa, yasa teklifimizi verdik. Hükümet de sahip çıkar. Beraber bunu çıkarırız ve Türkiye'yi bu ayıptan kurtarmış oluruz. Fakat bunu sadece dile getirip, gereğini yapmamayı da politik olarak samimi görmüyoruz. AKP'nin bugün geldiği nokta, maalesef bu."


Özel yetkili mahkemelerde görüşülen pek çok davanın, toplumun vicdanını kanattığını dile getiren Kılıçdaroğlu, toplumun bundan rahatsız olduğunu belirtti.


Kılıçdaroğlu, "Toplum af istemiyor, adalet istiyor. Çünkü içeridekiler suçlu değil ki af istesinler. 'Biz adalet istiyoruz. Yargılanmak, adil yargılanmak istiyoruz. Hukukun üstünlüğü çerçevesinde yargılanmak istiyoruz. Dolayısıyla, adaletin tecelli etmesini istiyoruz' diyorlar. Bunu sağlayacak olan da biziz; yani siyaset kurumu ve parlamento. Eğer bir yerde bir şey tıkandıysa, onun önünü açmak da gerekiyor" ifadelerini kullandı.
(AA)

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2014, 08:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER