İşte AK Parti oylarını düşüren 3 unsur!

İşte AK Parti oylarını düşüren 3 unsur!
Ekonomik kriz, yolsuzluk ve kadrolaşma iddiaları iktidar partisini yıprattı.

Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Gökçe'nin başkanlığındaki ekibin 18 kentte 3 bin 480 kişi üzerinde yaptığı ankette göre ekonomik kriz, yolsuzluk ve kadrolaşma iddiaları nedeniyle AKP oy kaybına uğradı.

Selçuk Üniversitesi'nin yerel seçimler öncesi seçmen eğilimlerini belirlemek için yaptığı anketteki, “Bu pazar günü bir milletvekili seçimi olsa oyunuzu kime verirsiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 34.2'si AKP'ye, yüzde 17.9'u CHP'ye, yüzde 13.1'i MHP'ye ve yüzde 5.7'si DTP'ye oy vereceğini belirtirken, yüzde 12.1'i “kararsız” olduğunu, yüzde 5.7'si ise “hiçbir partiye oy vermeyeceğini” ifade etti.

AKP'NİN OY POTANSİYELİ YÜZDE 37.9

AKP'nin geçen yıllara göre oy kaybettiğini vurgulayan Prof. Dr. Gökçe, “AKP'nin oy potansiyelinin yüzde 37.9, CHP'nin yüzde 20.8, MHP'nin yüzde 15.3 ve DTP'nin yüzde 6.5 oranında olduğu söylenebilir. 2007 seçim sonuçları ile kıyaslandığında AKP'nin oy kaybetme eğilimi içinde olduğunu göstermektedir” dedi.

İŞSİZLİK - EKONOMİK KRİZ - TERÖR

“Türkiye'nin acilen çözülmesi gereken sorunu hangisidir?” sorusuna ise ankete katılanların büyük çoğunluğu “işsizlik, ekonomik kriz ve terör” yanıtını verdi. Bunu sırasıyla “ülkenin bölünme tehlikesi”, “eğitim”, “rüşvet ve yolsuzluk”, “irtica”, “etnik ayrımcılık”, “ahlaki yozlaşma” izledi.

ÇOĞUNLUĞA GÖRE TÜRKİYE İYİ YÖNETİLMİYOR

Ankete katılanların, yüzde 63.7'si “Türkiye şu anda iyi yönetiliyor mu?” sorusuna olumsuz yanıt verirken, yüzde 26.8'i “iyi yönetildiğini” belirtti. Yüzde 9.5'lik bir kesim ise bu konuda fikir beyan etmedi.

UMUTSUZLARIN ORANI YÜZDE 46.5

Ankete göre yurttaşların gelecekten umutsuz olduklarını vurgulayan Prof. Dr. Gökçe, “Ankete göre gelecekten umutlu olanların oranı yüzde 28.6 iken, umutsuz olanların oranı yüzde 46.5'tir. Ne umutlu ne de umutsuz olduklarını belirtenlerin oranı ise yüzde 20.1'dir. Bu bulgu seçmenin gelecekten umutlu olma konusunda pek de iyimser olmadıklarının işareti olarak değerlendirilebilir” diye konuştu.

YOLSUZLUK OY KAYBETTİRDİ

“AKP döneminde yolsuzluk iddialarını doğru buluyor musunuz?” sorusuna ise katılımcıların 35.3'ü “evet doğru buluyorum”, yüzde 37.1'i “bazı durumlarda doğru buluyorum”, yüzde 27.6'sı ise “iddiaları doğru bulmuyorum” cevabını verdi. “İrtica ve kadrolaşma arttığı iddialarını doğru buluyor musunuz?” yönündeki soruya ise katılımcıların yüzde 40.9'u “doğru buluyorum”, yüzde 31.6'sı “evet bazı durumlarda doğru buluyorum”, yüzde 27.5'i ise “iddiaları doğru bulmuyorum” diye yanıt verdi.

Yolsuzluk iddialarının AKP'yi yıprattığını vurgulayan Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Gökçe, “İnsanlar, kendi durumlarının kötüleştiğini düşünürlerse bu türden olaylar kuşkulara ve sorgulamalara neden olur. İşte bu nedenle her iki genel başkan yardımcılarının ‘yolsuzluk!' nedeniyle istifa etmiş olmaları genel kanının aksine AKP'ye çok zarar vermiş gibi görünmektedir” diye konuştu. (Cumhuriyet)

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2009, 13:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
HAKAN ERDOĞAN
HAKAN ERDOĞAN - 12 yıl Önce

K.Maraş ta akp nasıl geride kalıyor bazı yönlerden bu konuyu irdeleyelim. Şimdi mevcut olan yerel yönetimler seçim zamanı hamlelerde bulunuyorlar seçildikten sonra diğer seçim zamanına kadar rölantiye geçiyorlar. Bir iki kaş yapıyorlar ama çıkarttıkları gözün farkına varamıyorlar. Kendilerine şehrin belirli bölgelerini seçiyorlar ve kentin tüm imkânlarını o bölgelere sarf ediyorlar. Amaç ne? yeni K.Maraş oluşturmak. Peki, eskisini ne yapacaksınız. Eskisini çöpe mi atacaksınız yoksa eskisini getirin yeni şehir sizin olsun diye bir kampanya mı çıkaracaksınız. Şimdi şehrimizin yani tabirinizle eski K.Maraş ın taşının üstüne taş koymayın, buralar varken meskun mahal bile olmayan batı bölgesini Kılavuzlu Köyüne kadar ihya edin, yollara spor aletleri, parklar yeşil alanlar daha neler nelerle kentin tüm imkanlarını oralara akıtın buradakiler de bırakın dağınık kalsınlar. Yanlış anlamayın oralara götürülen hizmet oranın insanı için çok çok iyidir. Ama oranın yarısı kadar da eski K.Maraşımıza hizmet edin ve bu hizmet seçim zamanı göstermelik olarak olmasın lütfen. Samimiyetinizi seçimlerden sonra da gösterin. Bugün ben kendi mahallemden yola çıkarak konuya noktayı koymak istiyorum. Mahallem Aslanbey Mahallesidir. Şehrin en eski mahallelerinden bir tanesidir. Yol kenarlarına kısmen de olsa göstermelik olarak bordür taşları konuldu. Yol halen aynı yol. Kışın çamur yazın toz. Bir çoğu da halen ham yol. Güç bela mahallemizin içine konteynerlerden oluşan bir okul getirildi. Çocuklar çamurun içinden çıkıp zor geliyorlar evlerine. Konumu ve yeri hiç uygun değil. Çocuklar çamurun ve affedersiniz hayvan pisliklerinin içinden gidip geliyorlar. Teneffüslerde hayvan pisliği kokusu teneffüs ediyorlar. Gelin ve görün ispatı mümkündür her daim. Bu kentin insanına bu kentin çocuklarına verilen değer göz önündedir. Dahası mahallemizde halen çöpler açık traktör römorkuyla sağlıksız bir şekilde, arada bir toplanmaktadır. (kaç defa buradan belirtmeme rağmen hiçbir değişiklik gözlenmemiştir bu konuda.) Bu traktörle bir gün Yeni K.Maraşınızda çöp toplatın bakalım onlar sizlere neler diyecekler. Bir gün oradaki okulların yan taraflarına hayvan pisliği dökülsün bakalım ne olacak merak ediyorum. Sözün özü bir taraf yapılırken diğer taraf yıkılmasın, kaş yapalım derken göz çıkarılmasın buradaki insanlar hizmetten ne anlayacaklar diye hizmet komple batıya kaydırılmasın. Unutulmasın ki bu mahallelerden aldığınız oyla ihya olmuştunuz. Buraları üvey mahalle olarak görmeyen bir belediye başkanı bekliyoruz Allah ın izniyle. Saygılarımla,

SIRADAKİ HABER

banner63