‘Kentsel dönüşümü rantsal dönüşüme çevirmeyeceğiz’

 ‘Kentsel dönüşümü rantsal dönüşüme çevirmeyeceğiz’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İnşaat Mühendisi Ünal Ateş, Cesur FM’e konuk oldu.


Kahramanmaraş’ta tüm siyasi parti adaylarının üzerinde bir performansla seçim çalışmalarını sürdüren Cumhuriyet Halk Partisi Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ünal Ateş, kentin en çok dinlenilen radyolarından biri olan Cesur FM’in konuğu oldu. Gazeteci Akif Arslan ve kamuoyunun yakından tanıdığı yazar Fahri Kurt’un sorularını cevaplayan Ateş, projelerini anlattı. Birbiri ardına projelerini sıralayan Ateş, “Biz Kahramanmaraş’ın Kahramanmaraşlı’ya yakışacak güzellikte bir kent olmasını istediğimiz için bu yola çıktık. Allah nasip ederde, halkımız tercihini bizden yana kullanırsa, gecemizi gündüzümüze katıp, bu şehri, hak ettiği hizmet çıtasına ulaştıracağız” dedi.


KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ, RANTSAL DÖNÜŞÜME ÇEVİRMEDEN YAPACAĞIZ


Türkiye’nin birçok şehrinde kentsel dönüşümün, rantsal dönüşüme çevrildiğini söyleyen Ateş, “Yanı başımızdaki Gaziantep’te, Ankara’da ve diğer birçok şehirde kentsel dönüşümün rantsal dönüşüme çevrildiğini görebilirsiniz. Bizim amacımız bu şekilde bir kentsel dönüşüm yapmak değil. Elbette ki şehrimizde kentsel dönüşüm yapacağız, ama bu saydığımız bazı şehirlerdeki gibi olmayacak. Amacına uygun şekilde yapacağız. Kentsel dönüşüm yaptığımız bölgelerde, insanlarımızı mağdur etmeden ve dönüşüm çerçevesinde onlardan aldığımız yerleri tekrar onlara vererek yapacağız. Yapılan bu dönüşümleri TOKİ kapsamında değil, kendi belediyemiz bünyesinde yapacağız. Ayrıca uygulayacağımız kentsel dönüşüm, herkesin düşündüğü anlamda olmayacak. Yani her yere devasal apartmanlar inşa etmeyeceğiz. Bizim bu anlamda, dupleks ev, Müstakil ev, Tarım köyü gibi dönüşüm projelerimiz var. Her semtte, her bölgede, o semtin yapısına uygun, yapılar inşa edeceğiz. Bu sistemi tüm ilçelerimizde aynı şekilde uygulayacağız.”dedi.


BU ŞEHRİ GENÇLERLE EL ELE YÖNETECEĞİZ


Gençlere verdiği önemi ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün‘Biz her şeyi gençliğe bırakacağız. Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.’ Sözleriyle vurgulayan Ateş,”Gençlerimiz bizim ümidimiz ve geleceğimizdir. Biz bu memleketi gençlerimizle birlikte yönetmeye talip olduk. Bu anlamda gençlerimize yönelik birçok projeyle geliyoruz. Halkımızın takdiriyle bu görev bize verilirse en büyük projelerimizden biriside, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde, Büyükşehir Belediye Meclisi üye sayısı kadar gençlerden oluşan bir gençlik meclisi kuracağız ve kentle ilgili alınacak tüm kararlara gençlerimizi ortak edeceğiz. Attığımız bu adım Türkiye’de bugüne kadar atılmış en cesur adım olacaktır.”dedi.


VATANDAŞIMIZI TÜRKİYE’NİN EN PAHALI SUYUNU İÇMEKTEN KURTARACAĞIZ


Ateş,”Bir şehir düşünün Avrupa’nın en büyük 5. Türkiye’nin ise en büyük su havzasına sahip olsun.Şehre ulaşan su gelirken santralden geçerek elektrik üretsin, yani para kazandırsın.O kentin insanı da en pahalı suyu içsin.Böyle bir anlayış, böyle bir yöneticilik olamaz.Yanı başımızdaki Gaziantep, gölbaşı ve pazarcık’tan suyu 3 adet pompajla çekiyor.Ödedikleri elektrik faturasını düşünemezsiniz.Ama Gaziantep halkı Kahramanmaraşlı’dan yüzde 50 daha ucuza su içiyor.Halkımızın teveccühüyle göreve geldiğimizde ilk yapacağımız iş, bu yanlışa dur demek olacaktır.”dedi.


ORTAK TOPLANTI ÇAĞRISI


Tek amacım doğup büyüdüğüm bu şehre hizmet etmek, diyen Ateş,”Kahramanmaraş’a gerçek anlamda hizmet için yola çıkmış bir kişi olarak, diğer siyasi parti adaylarına sesleniyorum. Eğer hepimizin niyeti bu şehre hizmet etmek ise, kentimize hizmet için bu yola çıkmışsak, seçilmemiz ya da seçilmememiz çok önemli değil. Önemli olan halkın sorunlarını el birliği ile çözmemiz. Bu anlamda her platformda yinelediğim bir çağrım var, burada da o çağrıyı yineliyorum. Gelin arkadaşlar, ortak bir toplantı düzenleyelim. Tartışmayalım, konuşalım. Şehrimizi konuşalım, İlçelerimizi konuşalım. Köylerimizi, beldelerimizi konuşalım. Projelerimizi konuşalım. Kahramanmaraş’ın yararına olacak projeleri hayata geçirelim.”dedi.


YETKİ HEMŞERİLERİMİZDE


Ateş,”Çevre illere gidip geliyoruz. Şehrimize döndüğümüzde, Kahramanmaraş neden böyle diye üzülüyoruz. Bu anlamda hemşerilerimize seslenmek istiyorum. Bu kenti güzelleştirip kalkındırabilmek için bütün ön yargılarınızdan kurtulun. Cumhuriyet Halk Partisi’ne bakış açınızı bir kez olsun değiştirin ve bir kez olsun dört yıllığına bu yetkiyi bizlere verin. Eğer bizde yapamaz isek yetki sizde, bizi de gönderirsiniz. Sizlere söz veriyorum Kahramanmaraş’ı yaşanabilir bir kent yapacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2014, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63