Şahin'den 'istifa' yanıtı

Şahin'den 'istifa' yanıtı

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Antalya'da yerel seçimlere yönelik yaptığı değerlendirmenin yanlış yorumlandığını ifade ederek, ''Seçimlere gidiyoruz. Eğer yanlış bir şey söylemiş, yanlış bir değerlendirme de bulunmuşsam, halkımızın sağduyusuna güvenin bunun cezasını verir. Muhalefet doğrusunu söylerse onun da mükafatını verir'' dedi.

Bakanlığa gelişine gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Şahin, ''Akfırat Belediyesi ile ilgili sizin bir vekalet verdiğiniz, bununla ilgili Kemal Kılıçdaroğlu, sizi istifaya davet ettiği şeklinde haberler var. Ne söyleyeceksiniz?'' sorusu üzerine Şahin, Kılıçdaroğlu'nun dünkü açıklamasını televizyondan izlediğini, ''Bir çete reisine, Adalet Bakanı'nın vekalet verdiği şeklinde bir değerlendirme yaptığını'' söyledi.

Şahin, şunları kaydetti:

''Bahis konusu belediye başkanı benim tanıdığım kadarıyla çalışkan, yine benim tanıdığım kadarıyla dürüst birisiydi. Çünkü ben, aşağı yukarı bir yıl olmuştur bu vekaletnameyi vereli. Ama daha sonra bir suç nedeniyle ciddi bir isnat nedeniyle şu anda tutuklu bulunuyor. Yani bu arkadaşımızın bu ithamlara muhatap olduktan sonra verilmiş bir vekaletname değil. Daha önce benim dürüst, yetenekli, çalışkan bir belediye başkanı olarak, daha önceden tanıdığım bir arkadaşımdır. Akfırat'da da ondan başkasını tanımam. Hikayeyi daha önce anlatmıştım. Formula 1 yarışları için gittiğim Akfırat'ta Ayhan Bermek'in orada bir yazlığı var. Öğle yemeğine davet etmişti, çok güzel bir bahçesi vardı. 'Buralarda böyle şey var mı?' deyince gelişti işler. 'Burada buluruz' deyince böyle bir süreç başlamıştı. Ben Ankara'dayım, Akfırat'ta Ayhan Bermek gibi bir şey yapmayı önce hayal ettim ama sonradan vazgeçtim. Olay bundan ibaret. Vekaletim onda kalmış. Arkadaşlarımızın kendi takdiridir, istifaya davet eder, etmez kendi takdiridir. Bir şey diyecek değilim.''

Antalya'da yerel seçime ilişkin yaptığı değerlendirmenin ardından yine muhalefetten istifa çağrılarının geldiğinin hatırlatılması üzerine Şahin, ''Bizler aynı zamanda siyasiyiz. Ben Adalet Bakanıyım ama aynı zamanda bir siyasi partinin mensubuyum ve o siyasi partiden milletvekiliyim. Antalya'da katıldığım toplantılar siyasi toplantılardır. Seçime gidiyoruz. Ben orada tabii ki belediye başkan adaylarını desteklemek için bulunuyorum'' dedi.

Yaptıkları açıklamaların halk tarafından değerlendirileceğini ifade eden Şahin, ''Eğer yanlış bir şey söylemiş, yanlış bir değerlendirme de bulunmuşsam, halkımızın sağduyusuna güvenin, bunun cezasını verir. Muhalefet doğrusunu söylerse onun da mükafatını verir'' diye konuştu.

Şahin, ''Muhalefet belediye başkanlarına oy vermeyin. Eğer onlara oy verirseniz, onların projeleri Ankara'dan geçmez'' anlamına gelen bir değerlendirme yapmadığını, ''belediye başkanı seçildikten sonra merkezi hükümetle de diyalog kurabilecek, iktidar olsun, muhalefet olsun yetenekte insanlar olmalı'' dediğini savundu.

Bakan Şahin, Antalya'da bazı muhalefet partilerine mensup belediye başkanlarıyla halen tanışmadığını belirterek, ''Keşke bana gelseler, deseler ki, 'ben falan muhalefet partisinin belediye başkanıyım, şöyle bir işimiz var' ben yardımcı olurum, takip ederim. Bunu ön plana çıkarmak istedim, farklı yorumlara yol açtı'' dedi.

AA

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2009, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67