Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana en yoğun dönemde olduğumuza dikkat çekerek, yapılan testlerin yüzde 50'sinden fazlasının pozitif sonuç verdiğini vurguladı.

ERİS VARYANTI VE KOLAY BULAŞICILIĞI

Milliyet gazetesinin haberine göre, Mersin'de gerçekleşen bir toplantıya katılan meslektaşlarının yarısının COVID-19'a yakalandığını belirten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Ben ABD'de olduğum için toplantıya katılamadım, ancak tıp fakültesinden 3 günlüğüne Mersin'e giden arkadaşlarımız koronavirüse yakalandı. Eris varyantının özelliği bu. Çok hızlı ve kolay bulaşıyor, ancak tek iyi tarafı ağır seyretmiyor. Sadece risk altındaki gruplarda ciddi sorunlara yol açıyor. Özellikle bu grupları korumaya çalışıyoruz" dedi.

TEST SONUÇLARININ DUYARLILIĞI AZALIYOR

Koronavirüs testlerinin yüzde 50'sinden fazlasında pozitif sonuç alındığına dikkat çeken Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, virüsün sürekli mutasyona uğraması nedeniyle mevcut testlerin duyarlılığının azaldığına işaret etti.

Kovid-19'un bu nedenle mevcut testlerle tespit edilme oranının yüzde 50'nin altında olduğunu ifade etti.

Eskisi kadar yoğun test yapılmadığını belirten Ceyhan, hastaların çok olduğunu ancak tespit edilemeyen vakaların arttığını dile getirdi.

Kan grubu öfkeyi tetikliyor mu? B grubu gerçekten daha öfkeli mi? Kan grubu öfkeyi tetikliyor mu? B grubu gerçekten daha öfkeli mi?

TEST KRİTERLERİNİN GÜNCELLENMESİ GEREKİYOR

Test yapma kriterlerinin 2020'de salgının başında belirlendiğine dikkat çeken Ceyhan, şu anda geçerli olan kriterlerin güncellenmesi gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Ceyhan'a göre, mevcut veriler özel laboratuvarlarda test yaptıran kişilerin sonuçlarına dayanıyor.

Editör: İsa Aslantaş