Rusya'nın Yakutistan Bölgesinde Olaylı İniş: Uçak Donan Nehre Daldı

Rusya'nın Yakutistan bölgesinde meydana gelen olayda, Polar Havayolları'na ait eski Sovyetler Birliği döneminden kalma AN-24 tipi yolcu uçağı, Zyryanka Havaalanı'na iniş yapmak yerine yanındaki donan Kolima Nehri'ne indi.

Görünce mideniz bulanabilir: Aslında onlar birer tescilli yemek! Görünce mideniz bulanabilir: Aslında onlar birer tescilli yemek!

 Yolcular Güvenli Tahliye Edildi, Uçakta Hasar Yok

Rusya Federal Havacılık Ajansı tarafından yapılan açıklamada, olayda bulunan 30 yolcu ve 4 mürettebatın güvenli bir şekilde tahliye edildiği, şans eseri yaralanan olmadığı ve uçağın herhangi bir hasar almadığı belirtildi. Uzman ekiplerin olay yerine sevk edildiği ifade edilirken, ilk incelemelere göre iniş hatasının pilotaj kaynaklı olduğu ve pilotun pist yerine nehirde iniş yaptığı vurgulandı.

 Pilot Karla Kaplı Nehri Pist Sanarak İniş Yaptı

Yerel basın, olayın ardındaki nedenin, pilotun karla kaplı donan nehir yüzeyini pist zannederek yanlış bir iniş yapması olduğunu aktardı. Doğu Sibirya Havacılık Savcılığı ve Yakutistan Ulaştırma Savcılığı ise olaya ilişkin detaylı bir soruşturma başlattı. Olayın, pilotaj hatası neticesinde gerçekleştiği ve pist yerine yanlışlıkla nehre iniş yapıldığı belirlenene kadar soruşturmanın devam edeceği belirtildi.

aw108136_01

Editör: Haber Editörü