Hava kirliliğinde önlerdeyiz!

Hava kirliliğinde önlerdeyiz!

Türkiye'de en yüksek kükürtdioksit ortalaması Tekirdağ'da, partiküler madde ortalaması ise Iğdır'da ölçüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak ayına ilişkin hava kalitesi verilerini açıkladı.

Buna göre, Ocak ayında kükürtdioksit ortalamalarının en yüksek bulunduğu il ve ilçe merkezleri kirlilik sırasına göre Tekirdağ, Hakkari, Kars, Bitlis ve Van oldu.

Aynı dönemde, partiküler madde ortalamalarının en yüksek bulunduğu il ve ilçe merkezleri ise kirlilik sırasına göre Iğdır, Karabük, Kahramanmaraş (Merkez), Afyonkarahisar, Bolu ve Denizli olarak belirlendi.


Ocak ayında kükürtdioksit ve partiküler madde ortalamalarında sınır değer ve uyarı eşiği aşıldı.

2009 yılı Ocak ayında il ve ilçe merkezlerinde ölçüm yapılan istasyonlardan elde edilen kükürtdioksit ortalamaları incelendiğinde, kısa vadeli sınır değeri Bitlis, Hakkari, Kars ve Tekirdağ'da, ilk seviye uyarı eşiği Kars ve Tekirdağ'da aşıldı.

Aynı dönemde partiküler ortalamaları incelendiğinde, kısa vadeli sınır değeri Afyonkarahisar, Ağrı, Aydın, Balıkesir, Bolu, Çorum, Denizli, Erzurum, Hakkari, Hatay, Isparta, Konya, Kütahya, Kahramanmaraş (Merkez), Trabzon, Şanlıurfa, Batman, Iğdır, Karabük, Kilis ve Düzce'de aşıldı.

İlk seviye uyarı eşiği Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aydın, Balıkesir, Bolu, Burdur, Bursa, Çorum, Denizli, Erzurum, Hakkari, Hatay, Isparta, Kastamonu, Konya, Kütahya, Kahramanmaraş (Merkez, Elbistan), Muş, Trabzon, Şanlıurfa, Batman, Iğdır, Karabük, Kilis ve Düzce'de aşıldı.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2009, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66