Tıp dünyasını şaşırtan hamilelik

Kanada'da çocuk doktoru olan Michael Narvey, muayenesini yaptığı bir kadının karaciğerinde çocuk oluştuğunu açıkladı. Yeteri kadar gelişemeyen bebeğe kürtaj yapılırken yaşanan vaka tıp dünyasında şaşkınlıkla karşılandı.

Tıp dünyasını şaşırtan hamilelik

Kadınlarda doğuma kadar giden sürecin sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi belirli adımlar gerektiriyor. Bunlardan bir tanesi döllenmiş yumurtanın doğru bir şekilde rahim içerisindeki yerini alması. Fakat bazen döllenmiş yumurta, rahim dışında herhangi bir yere de tutunabiliyor.
Bu da ‘Dış Gebelik’ ya da ‘ektopik gebelik’ olarak adlandırılıyor.  Bu durumun en ilginç örneklerinden biri de geçtiğimiz günlerde Kanada’da yaşandı. Manitoba Çocuk Hastanesi Araştırma Enstitüsü’nde çocuk doktoru olan Dr. Michael Narvey, muayenesini yaptığı kadınlardan birinin karaciğerinde çocuk oluştuğunu duyurdu ve olay tıp dünyasında da hayretle karşılandı.
‘ŞOK OLDUM BENİM İÇİN BİR İLK’
Vakayı TikTok’ta çektiği bir video ile anlatan Dr. Michael Narvey, "Hasta muayeneye geldiğinde 14 günlük regl gecikmesi yaşamıştı. Kendisi 33 yaşında ve gebe olduğu da çok net bir şekilde belliydi. Ancak bebeğin rahimde değil, karaciğerde büyümeye başlaması hepimizi şaşırttı" ifadelerini kullandı.
Kısa süre içerisinde 3 milyondan fazla izlenen videoda Dr. Michael Narvey şu bilgileri paylaştı:
"Kadınlarda dış gebelik karşılaştığımız bir durum ancak ultrasonda baktığımızda karaciğerde bebek gelişmesi benim ilk kez gördüğüm bir durum. Bugüne kadar her şeyi gördüğümü sanıyordum ama bu durum benim için bir ilk oldu. Hemen bebeği aldık ve kadını kurtardık. Ne yazık ki bebek yaşayacak durumda değildi"
Olay çok enteresan olunca, video dünyanın her yerinden şaşkınlıklarını dile getiren insanların binlerce yorumuyla da doldu taştı. Örneğin “Ben bir ultrason teknisyeniyim ve burası dış gebelik için bakacağım son yer olurdu” diyen de oldu, “Bunun olabileceğine inanmıyorum. Döllenmiş bir yumurta karaciğere nasıl ulaşır” diyen de…
Yaşananların ardından Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi de oldukça önemli bir veri paylaştı. Açıklanan veriye göre 1954’ten 1999’a kadar karaciğerde oluşan 14 dış gebelik vakası meydana gelmiş. Özetle bu durum çok da olanaksız değil.
Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. İsmail Çepni,  “Karın içinde dış gebelik bütün dış gebeliklerin yaklaşık yüzde 1’ini oluşturur. Tüpte döllenen yumurta oradan karın içine doğru düşer ve karın içindeki organlara yerleşerek büyümeye devam eder. Bu olguda da karaciğere yapışıp orada büyümeye devam etmiş. Çok nadir ve ilginç bir durum” ifadelerini kullandı.
Kadın hastalıkları, Doğum ve NLP Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe ise ‘Abdominal Gebelik’ olarak adlandırılan karın içi gebeliğin, dış gebeliğin çok ender görülen bir şekli olduğunu söyleyerek, “Gebelik karın içi organlardan herhangi bir tanesinde eğer kendine uygun bir ortam bulursa, Karaciğer örneğinde olduğu gibi, büyümeye devam edebilir. Hatta çok ileri aşamalara gelmiş karın içi gebeliklere de rastlamaktayız” dedi.

Kaynak:Hürriyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER