Uğur Şahin'den çok kritik Omicron açıklaması!

Moderna CEO'su Stéphane Bancel'in İngiliz Financial Times'a yaptığı Omicron varyantı açıklaması paniğe sebep olurken, BioNTech'in kurucularından Uğur Şahin'in yorumu ise farklı bir noktaya dikkat çekti.

Uğur Şahin'den çok kritik Omicron açıklaması!

İngiliz Financial Times gazetesine konuşan Stéphane Bancel, "Bu aşıların Delta varyantında gördüğümüz ile aynı etkiyi yaratabileceği bir dünya yok diye düşünüyorum" dedi.

Kovid aşılarının Omicron'a karşı etkinliğinin ne kadar düşeceğini de tahmin edemediklerini söyleyen Bancel, "Verilerin gelmesini beklememiz gerek ancak görüştüğüm bilim insanları 'Durum hiç iyi değil' fikrinde" diye konuştu.

Bancel'e göre, bu varyantın çok mutasyonlu olması nedeniyle var olan aşıların içeriğinde de değişiklik yapılması gerekebilir.

Moderna CEO'sunun çizdiği karamsar tablo, Avrupa piyasalarında düşüşe neden oldu.

Öte yandan BioNTech'in kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, Almanya'nın Mainz kentinde, bu yıl 25'incisi düzenlenen Aydın Doğan Vakfı Ödül Töreni öncesinde soruları cevapladı. Tüm dünyada endişe yaratan yeni varyant Omicron ile ilgili açıklamada bulunan Şahin, "Omicron varyant nedeniyle korkmaya ve paniğe gerek yok. Varyantın çok farklı mutasyonları olduğunu biliyoruz. Aşının bu varyanta daha az etki sağladığını ama ağır hastalıktan da koruduğunu biliyoruz" ifadelerini kullandı. Şahin ayrıca, "Aşı, ağır hastalık seyrine karşı koruma sağlıyor. Üçüncü doz aşı olduktan sonra oldukça iyi bir koruma sağladığına eminiz" diye ekledi.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ: KÜRESEL RİSK ÇOK YÜKSEK

Omicron varyantının daha önceki varyantlardan daha bulaşıcı olabileceğinden endişe ediliyor.

Yeni varyantla ilgili bilgi ve veriler ise sınırlı. İlaç devlerinin şu ana dek geliştirmiş olduğu mRNA aşılarının bu varyant üzerinde etkili olup olmayacağı kesin olarak bilinmiyor.

Omicron varyantının aşılara karşı direnç göstermesi halinde daha fazla insanın virüse yakalanması, hastaneye kaldırıların sayısında artış olması ve pandeminin de giderek uzamasından endişe ediliyor.

Nitekim Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dün paylaştığı bilgi notunda Omicron'un "çok yüksek" küresel risk kaynağı olduğu uyarısında bulundu.

Omicron'un yeni bir küresel dalgaya neden olabileceği kaygıları sonrası ABD, İngiltere, İsrail, Japonya ve bazı Avrupa ülkeleri sıkı önlemler almaya başlamıştı.

Moderna CEO'su Stéphane Bancel daha önce CNBC televizyonuna yaptığı açıklamada Omicron üzerinde etkili olan bir aşının dağıtımına başlamanın aylar sürebileceğine dikkat çekmişti.

Kaynak:Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67