Şeytan duymasın üzülür! Dolandırıcıların yeni tuzağı evlilik Şeytan duymasın üzülür! Dolandırıcıların yeni tuzağı evlilik

Sibergöz-23 Operasyonu: Sahte Yatırım Uygulamalarına Darbe

146 Şüpheli Yakalandı

Adana merkezli gerçekleştirilen Sibergöz-23 Operasyonu kapsamında, "Meta Trader-4", "Meta Trader-5" ve "Vakıf Capital Yatırım" gibi sahte yatırım uygulamaları üzerinden 1 milyar TL haksız kazanç elde eden 146 şüpheli yakalandı.

Eş Zamanlı Operasyonlar

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın açıklamasına göre, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinasyonunda, 20 ilde eş zamanlı olarak "Sibergöz-23 operasyonları" düzenlendi. İl emniyet müdürlükleri siber suçlarla mücadele şube müdürlüklerinin katılımıyla operasyonlar gerçekleştirildi.

Yüksek Kar Vaadiyle Dolandırıcılık

Şüpheliler, "Meta Trader-4", "Meta Trader-5" ve "Vakıf Capital Yatırım" gibi mobil uygulamaları ve sabit telefon numaralarını kullanarak vatandaşlarla iletişime geçti. "Forex yatırımı" vaadiyle yüksek kazançlar sağlama iddiasıyla sahte yatırım uygulamalarını kullandılar. Operasyon sonucunda yaklaşık 1 milyar lira haksız kazanç elde ettikleri belirlendi.

Şüpheliler Gözaltında

Operasyonlar sonucunda 146 şüpheli gözaltına alındı. Ayrıca, 2 ruhsatsız tabanca, 2 pompalı av tüfeği, 35 kripto varlık madenciliği cihazı, 2 milyon 596 bin lira nakit para ve çok miktarda altın, döviz ile dijital materyale el konuldu. Adli işlem başlatılarak yaklaşık 300 milyon lira değerinde taşınır ve taşınmaz mal varlığına el konulması için çalışmalar başlatıldı.

Kararlı Mücadele

İçişleri Bakanı Yerlikaya, bilişim sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık yapanların izlerini sürdüklerini ve gözlerini asla kapatmayacaklarını belirtti. Ayrıca, operasyonları gerçekleştiren polisleri tebrik ederek, milletin dualarının kendileriyle olduğunu ifade etti.

20-ilde-es-zamanli-dugmeye-basildi-146-supheli-16904648_1827_amp