Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde yıkılan binaların sorumluları hakkındaki davalarda ilk karar, Şanlıurfa'da verildi.

Kentte meydana gelen depremlerde 34 kişi hayatını kaybederken, 10 kişi yaralandı. Bu felaketlerden birinde hayatını kaybedenlerin aileleri adalet arayışında bir adım daha ileriye gitti.

Şanlıurfa 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, bir apartmanın müteahhidi olan Müslüm Demirer'e 18 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Karar duruşmasında, tutuklu sanık Demirer'in avukatları ile mağdur tarafların avukatları hazır bulundu.

BİLİRKİŞİ RAPORU

Mahkeme heyeti, duruşmada apartmanın enkazında yapılan bilirkişi incelemesine ilişkin raporları ve tutanakları göz önünde bulundurdu.

Mağdur tarafın avukatları, sanık hakkında maksimum ceza talep etti. Sanık avukatları ise sunulan mütalaayı kabul etmediklerini belirterek, aynı binanın enkazında müvekkillerinin oğlunu kaybederek zarar gördüğünü ifade etti.

SORUMLULARLA İLGİLİ İLK KARAR

Savcı ise esasa ilişkin mütalaasında, sanığın apartmanın inşasında gereken standartlara uygun hareket etmediğini ve kusurlu olduğunu belirtti. Mahkeme, sanığı "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 21 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı.

Türkiye'yi şoke eden çarpık ilişki yumağı! 29 yaşındaki kadın 19 yaşındaki üvey oğluyla kaçtı Türkiye'yi şoke eden çarpık ilişki yumağı! 29 yaşındaki kadın 19 yaşındaki üvey oğluyla kaçtı

Sanığın kendi oğlunu da depremde kaybetmesi nedeniyle cezasında indirime gidildi ve 18 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi.