ABD Başkanı Joe Biden'ın, adaylıktan çekilmeyi düşündüğü iddia edildi. Reuters haber ajansının New York Times'a dayandırdığı bilgiye göre, Biden bu önemli kararını yakın çevresine aktardı.

Gizli servis açıkladı! Trump'a İran mı suikast düzenledi? Gizli servis açıkladı! Trump'a İran mı suikast düzenledi?

KAYNAKLAR NE DİYOR?

Yedi üst düzey kaynağın verdiği bilgilere göre, Biden yeniden seçilme kampanyasına devam etmezse, Başkan Yardımcısı Kamala Harris en güçlü aday olarak öne çıkıyor. Beyaz Saray'dan bir yetkili, Biden'ın Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer ile bu konuda görüştüğünü belirtti.

DEMOKRATLAR ARASINDA SEÇİM ENDİŞESİ

Biden'ın geçen hafta Donald Trump ile yaptığı tartışmada sergilediği performans, Demokrat Parti içinde büyük endişelere yol açtı. Parti içindeki bazı isimler, Biden'ın ikinci bir dönem için yeterince uygun olmadığını düşünüyor. Alternatif olarak Kamala Harris dışında, Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, Michigan Valisi Gretchen Whitmer ve Pensilvanya Valisi Josh Shapiro gibi isimler gündeme getirildi. Ancak bu kaynaklar, Harris'in yerini almanın neredeyse imkansız olduğunu belirtiyor.

EN YÜKSEK OY POTANSİYELİ

Kaynaklar, eğer Harris parti adayı olursa, Biden kampanyası tarafından toplanan fonları devralıp kampanyayı sürdüreceğini söylüyor. Harris, en yüksek tanınırlığa sahip ve Demokratlar arasında en yüksek oy potansiyeline sahip isim olarak görülüyor. Onay oranları yüzde 40'ın altında seyretse de, son anketlere göre Harris ve Biden'ın, Trump karşısındaki şansları birbirine oldukça yakın.

Editör: İsa Aslantaş