İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı koordinasyonunda gerçekleşen önemli bir operasyonu duyurdu. Mardin İl Jandarma Komutanlığı tarafından, Dargeçit ilçesi Alayurt Mahallesi kırsalında icra edilen bu operasyon, terörle mücadelede önemli bir adım olarak nitelendiriliyor.

ŞÜPHELİ ARAÇTAN KAÇAMAYAN 2 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Bakan Yerlikaya, operasyonun detaylarını şu şekilde paylaştı: "Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı koordinesinde, Mardin İl Jandarma Komutanlığınca, Alayurt Mahallesi kırsalında görevlendirilen 2 J-SİHA tarafından, içerisinde 2 teröristin olduğu değerlendirilen aracın takibine başlandı." Şüpheli aracın Dargeçit-Midyat kara yolundaki bir akaryakıt istasyonunda tespit edilmesi üzerine, İl Jandarma Komutanlığı tarafından zırhlı araç unsurlarıyla Kahramanlar-32 Operasyonu başlatıldı.

Zırhlı araçların teröristlerin olduğu düşünülen araca yaklaştığı esnada, teröristlerin araç içerisinden ateş açtığı ve yaşanan çatışma sonrasında kaçamayacaklarını anlayan 2 teröristin kendilerini patlattığını belirten Yerlikaya, bu operasyonun başarıyla tamamlandığını ifade etti.

"RODİ HAYRİ" KOD ADLI TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin, İçişleri Bakanlığı terörden arananlar listesinde kırmızı kategoride yer alan "Rodi Hayri" kod adlı Orhan Elma olduğu belirlendi. Diğer teröristin kimliği ise belirleme çalışmalarının sürdüğü öğrenildi.

EYLEM TALİMATINI VEREN TERÖRİSTİN ÖNCEKİ SALDIRILARI

Bakan Yerlikaya, etkisiz hale getirilen terörist Orhan Elma'nın, daha önce 2'si güvenlik görevlisi olmak üzere toplamda 5 kişinin şehit olduğu, 10'u güvenlik görevlisi 12 kişinin yaralandığı 4 ayrı eylemin talimatını verdiğini bildirdi. Bu saldırıların detayları şu şekilde:

Bursa'da Kereste Fabrikasında Yangın: İş Yerlerine Sıçradı Bursa'da Kereste Fabrikasında Yangın: İş Yerlerine Sıçradı
  • İdil İlçesi Pisikayası Tepesi Bölgesi (16 Ağustos 2019): Astsubay Çavuş Mehmet Yalçın'ın yaralanması.
  • İdil Kırsalı (9 Aralık 2019): Jandarma Astsubay Üstçavuş Esma Çevik ve Uzman Jandarma 5. Kademe Çavuş Kemal Sayar'ın şehit edilmesi, 9 personelin EYP'li saldırı sonucu yaralanması.
  • İdil Kırsalı (4 Mayıs 2019): Oyalı-Karalar yolunda araç içerisinde 2 kişinin şehit edilmesi.
  • Çığır Köyü (24 Nisan 2023): 3 kişiye yönelik silahlı saldırıda bir kişinin şehit edilmesi, 2'sinin yaralanması.

OPERASYONUN ARDINDAN

Bakan Yerlikaya, "Şükürler olsun ki şehitlerimizin kanı yerde kalmadı." ifadeleriyle operasyonu gerçekleştiren jandarmayı tebrik etti ve terörle mücadeledeki operasyonların aralıksız devam edeceğini vurguladı. Bakan'ın paylaşımında ayrıca operasyona dair görüntülere yer verilen video da bulunuyor.

Editör: İsa Aslantaş