Kazakistan'ın başkenti Astana, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) 24. Devlet Başkanları Zirvesi'ne kapılarını açtı. Zirveye katılmak üzere Astana'ya giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir araya geldi.

PUTİN: RUSYA-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ İLERLİYOR

Liderler, görüşme öncesinde basının karşısına çıktı. Rusya Devlet Başkanı Putin, burada yaptığı açıklamada, "Dünya çapında yaşanan tüm zorluklara rağmen Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler adım adım ilerliyor. Son birkaç ayda ticaret hacminde düşüş yaşansa da yıllık ticaret hacmi 55 milyar dolardır. Projelerimiz planlı bir şekilde hayata geçiriliyor. Geleceğe yönelik planlarımızı belirleyeceğiz ve sürekli temas halindeyiz. Kilit konularla ilgili görüş alışverişinde bulunuyoruz. Geçtiğimiz yıl 6,7 milyon Rus turist Türkiye’yi ziyaret etti, turizmde rekor kırdık" dedi.

ERDOĞAN: İLK HEDEF AKKUYU'YU DEVREYE ALMAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise şu ifadeleri kullandı: "Değerli dostum ile uzun zamandır yüz yüze görüşemedik. Telefon diplomasisi ile temaslarımız sürdü. Ancak ekiplerimiz sürekli irtibat halindeler. Nükleer enerji santralleri konusunda ciddi adımlar atacağız. Sinop Nükleer Enerji Santrali ile ilgili görüşmelerimiz var ve bu konuda önemli ilerlemeler kaydedeceğimize inanıyorum. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız, bu konuda muhataplarıyla görüşmelerini sürdürüyor. BOTAŞ ve GAZPROM arasındaki ilişkiler de samimi bir havada devam ediyor. İlk hedefimiz Akkuyu Nükleer Santrali'ni devreye almak."

HEDEFİMİZ 100 MİLYAR DOLARI YAKALAMAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik hedeflere de değinerek, "55 milyar dolarlık ticaret hacmi bizim için yeterli değil. Hedefimiz 100 milyar doları yakalamak. Bu potansiyele sahibiz. Ayrıca 7 milyon Rus turistin ülkemize gelmesi bizim için çok önemliydi. Rus turistlerin Türkiye'de ağırlanması büyük önem taşıyor. Bu konuda samimiyetimizi koruyarak, aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Rusya-Türkiye arasındaki bu sıcak ilişkilerin ötesinde, sizleri de en kısa zamanda ülkemizde ağırlamak istiyorum" dedi.

Muharrem İnce'ye sosyal medya kumpası: Dava detayları ortaya çıkıyor Muharrem İnce'ye sosyal medya kumpası: Dava detayları ortaya çıkıyor

PUTİN: TÜRKİYE'YE MUTLAKA GELECEĞİM

Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine Türkiye'ye geleceğini belirtti.

Editör: İsa Aslantaş