banner77

Uzlaşı turları

Fransa ve Almanya liderleri, Ukrayna krizinin diplomatik şekilde çözümü için çabaları artırdı.

Uzlaşı turları

Ukrayna kriziyle ilgili ABD ve Rusya arasındaki gerginlik devam ederken, Avrupa Birliği ülkelerinin arabuluculuk faaliyetleri hız kazandı. Özellikle Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Rusya ve Ukrayna ziyaretleri önemli bir girişim olarak göze çarpıyor. Nitekim Macron, dün Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

Ziyaret öncesi Fransız basınına konuşan Macron, Putin’le diyalogun savaşı önlemek için yeterli olacağını umduğunu ve Rus liderin daha fazla konunun ele alınmasına açık olacağını düşündüğünü belirtti. Macron, bununla birlikte, Avrupa ülkelerini korumak ve Rusya’yı da memnun etmek için “yeni bir denge gerektiğini” ifade etti. Macron, “Avrupalı kardeşlerimizi egemenliği ve barışı savunacak yeni bir denge teklif ederek korumalıyız. Bunu yaparken Rusya’ya saygı göstermeliyiz ve bu büyük ülkenin travmalarını anlamalıyız” dedi. Fransa Cumhurbaşkanı, Putin ile görüşmesi öncesinde ise ABD Başkanı Joe Biden ile telefonda görüştü.

‘MUCİZELERE İNANMIYORUM’

Moskova’ya indikten kısa bir süre sonra Macron, basına yaptığı açıklamada “Makul derecede iyimserim ama kendiliğinden mucizelere inanmıyorum” dedi. Ardından Putin’le görüşmek üzere Kremlin Sarayı’na geçen Macron, Putin’e hem Avrupa’nın hem Rusya’nın Ukrayna’daki sorunu çözmek için “yararlı” bir yanıt beklediğini söyledi. Macron, “Yararlı bir yanıt savaştan kaçınma ve elbette ki güven, istikrar ve ileriyi görme imkanı sağlar” dedi.

Daha sonra Kremlin Sarayı’nda bir araya gelen Putin ve Macron, ikili görüşme öncesi basına görüntü vererek kısa açıklamalarda bulundu. Putin, Fransa’nın diyalog sürecine katkı sağlama yönünde çabaları olduğuna dikkat çekerek, “Rusya ve Fransa’nın güvenlik konularında ortak endişeleri var” dedi. Macron ise, Avrupa’daki gerilimi işaret ederek, “Avrupa’da güvenlik ve istikrarı korumanın tek yolunun diyalog olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Macron bugün de Kiev’e geçerek Ukrayna Cumhurbaşkanı Vlodimir Zelenskiy ile bir araya gelecek.

Öte yandan Macron’un ziyaretinin Moskova’da büyük bir beklenti yaratmaması dikkat çekti. Kremlin, görüşmenin önemli olduğunu ancak belirleyici bir sonuç alınmasının beklenmediğini söyledi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Durum, bir toplantıda belirleyici sonuçlar beklemek için fazla karışık” dedi. Peskov, Rusya’nın talep ettiği güvenlik garantileri meselesini görmezden gelen Batı ile Moskova arasındaki gerilimin sürdüğünü belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u Kremlin’de eli cebinde karşıladı.

BİDEN: İŞGAL OLURSA RUSYA’YA KARŞILIK VERMEYE HAZIRIZ

Macron’un dışında Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un da arabuluculuk çabası devam ediyor. Almanya’nın bu krizdeki tutumu nedeniyle eleştiri altında olan Scholz, dün Washington D.C’deydi. Scholz’un temaslarının ağırlığını da Ukrayna krizi oluşturdu. Scholz, ABD Başkanı Joe Biden ile Beyaz Saray’da bir araya geldi. Görüşme sonrası açıklama yapan Biden, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda ABD, Almanya ve NATO karşılık vermeye hazır” dedi. Rusya’dan Almanya’ya uzanan Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattı projesine de dikkat çeken Biden, “Rusya (Ukrayna’yı) işgal ederse, bu tankların ve askerlerin Ukrayna sınırını geçmesi anlamına geliyor, Kuzey Akım 2 artık olmayacak, son vereceğiz” ifadelerini kullandı. Scholz ise “Muhtemel yaptırımları birlikte hazırlamak için yoğun bir şekilde çalıştık. ABD ile Almanya, Ukrayna’nın işgal edilmesi durumunda gereken tüm adımları atacak, yaklaşımlarda farklılaşma olmayacak, birlikte hareket edeceğiz” diye konuştu

Kaynak:Milliyet

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2022, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67