AK Parti meclis grubunun hazırladığı yeni teklif, belediyelerde oluşturulacak kurullara büyük sorumluluklar yüklüyor. Teklifte, sokak hayvanlarının uyutulması kararı veteriner hekimlerden oluşacak bir kurul tarafından verilecek.

BAŞKANLARA CEZA: KÖPEK TOPLAMAYAN HAPİS CEZASIYLA KARŞI KARŞIYA

Teklif, köpekleri sokaktan toplama görevini yerine getirmeyen belediye başkanlarına 3 yıl hapis cezası öngörüyor. Ayrıca, köpeği sokağa terk eden kişilere 60 bin lira para cezası verilecek. Türkiye gazetesinin haberine göre, barınaklarda bir ay boyunca sahiplenilmeyen köpeklerin uyutulmasını öngören madde, yerel yönetimlerin sorumluluğunda olacak.

AK Partili Çelik'ten sokak hayvanları hakkında net açıklama: Katliam yasası diye sunulması haksızlık AK Partili Çelik'ten sokak hayvanları hakkında net açıklama: Katliam yasası diye sunulması haksızlık

KUDUZ TEHLİKESİ VE BAŞIBOŞ KÖPEKLERİN DURUMU

Kuduz riski taşıyan, hasta ve saldırgan köpekler barınaklara alınacak. Bu köpeklerin uyutulup uyutulmayacağına belediyeler bünyesindeki veteriner hekimler karar verecek. Uyutulması gerekmeyen köpekler kısırlaştırılacak, aşılanacak ve barınaklarda bakılacak.

İKİ YIL İÇİNDE HAZIRLIKLAR TAMAMLANACAK

Yerel yönetimlere, barınaklarını inşa etmeleri ve sokaklardaki başıboş köpekleri toplama işlemlerini tamamlamaları için iki yıl süre verilecek. Bu süre zarfında yükümlülüklerini yerine getirmeyen yöneticiler, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacaklar. Suçun tekrarı durumunda, ceza artacak ve belediye başkanları seçilme yeterliliğini kaybedecekler.

BAŞKA BÖLGELERE HAYVAN BIRAKMA CEZALARI

Sokak hayvanlarını kendi bölgelerinden toplayıp başka bölgelere bırakan kişilere yönelik para cezaları artırılacak. Bu uygulamayla, hayvanların kontrolsüz bir şekilde farklı bölgelere yayılması engellenecek.

BELEDİYE BÜTÇELERİNDE SOKAK HAYVANLARI

Belediyeler, barınak ve bakım masrafları için bütçelerinden binde 5 oranında pay ayırmak zorunda olacaklar. Bu pay, sokak hayvanlarının sağlıklı ve güvenli bir şekilde yaşamalarını sağlayacak projelerin finansmanında kullanılacak.

Editör: İsa Aslantaş