Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayına dair önemli ekonomik göstergelerden biri olan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini kamuoyuyla paylaştı.

Yapılan açıklamaya göre, TÜFE'de Şubat ayında farklı zaman dilimlerinde çeşitli değişiklikler gözlemlendi.

AYLIK VE YILLIK TÜFE DEĞİŞİMLERİ

TÜFE'de Şubat ayında bir önceki aya kıyasla %4,53'lük bir artış yaşanırken, geçen yılın aynı dönemine göre ise %67,07'lik bir yükseliş kaydedildi.

Geçen yılın Aralık ayına göre %11,54 ve son on iki aylık ortalamalara göre %55,91'lik bir artış gerçekleştiği belirtildi.

ANA HARCAMA GRUPLARINDA DEĞİŞİM

Şubat 2024'te, ana harcama grupları içinde yıllık bazda en az artış %43,44 ile giyim ve ayakkabı grubunda görülürken, en fazla artış %94,78 ile lokanta ve oteller grubunda yaşandı.

Aylık bazda ise en düşük artış %0,20 ile yine giyim ve ayakkabı grubunda, en yüksek artış ise %12,76 ile eğitim grubunda gerçekleşti.

TEMEL BAŞLIKLARDAKİ DEĞİŞİM

Endeks kapsamındaki 143 temel başlıktan, 2024 yılı Şubat ayında 12'sinde düşüş, 6'sında ise değişim olmadığı gözlenirken, 125'inde artış yaşandı.

ÖZEL KAPSAMLI TÜFE GÖSTERGELERİ

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın dışında kalan kalemlerde, Şubat ayında bir önceki aya göre %4,23, geçen yılın aynı ayına göre %70,31 ve son on iki aylık ortalamalara göre %60,96'lık bir artış gösterdi.

Altın Fiyatları Çakıldı! 3 Hafta Sonrası En Düşük! Altın Fiyatları Çakıldı! 3 Hafta Sonrası En Düşük!

Özel kapsamlı tüketici fiyatları endeksi göstergelerine göre, Şubat ayında aylık en az artış %3,57 ile "Enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE" göstergesinde, yıllık en yüksek artış ise %72,89 ile yine aynı göstergede gerçekleşti.