Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Şimşek, vergi oranlarına yönelik herhangi bir artışın gündemlerinde olmadığını belirtti, özellikle KDV, kurumlar ve gelir vergisi oranlarında bir değişiklik öngörmediklerini vurguladı.

Et ve Süt Kurumu'nda Zam Fırtınası! Kıyma 279, Kuşbaşı 319 TL! Et ve Süt Kurumu'nda Zam Fırtınası! Kıyma 279, Kuşbaşı 319 TL!

VERGİ POLİTİKALARINDA İSTİKRAR MESAJI

Bakan Şimşek'in ifadelerine göre, hükümetin vergi politikaları konusunda sürpriz bir hamle yapması beklenmiyor.

Orta Vadeli Program'da belirlenen yollara sadık kalınacağını belirten Şimşek, vergi istisnalarının gözden geçirileceğini ancak bu durumun KDV ve kurumlar vergisi oranlarını etkilemeyeceğini dile getirdi.

Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde (MTV) herhangi bir düzenleme yapılmasının planlanmadığını da ekledi.

MALİYE POLİTİKASINDA ENFLASYONU TETİKLEYECEK ADIMLARDAN KAÇINMA

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın enflasyonu daha da artıracak herhangi bir maliye politikası adımından kaçınma konusunda kararlı olduğunu belirten Şimşek, merkez bankasının piyasaya sadece KKM taahhüdü çerçevesinde döviz arz ettiğini, bunun dışında piyasaya müdahalede bulunmadığını ifade etti.

Seçim sonrası Türk Lirası'nda değer kaybı beklentilerinin gerçekçi olmadığını savundu.

TÜRK LİRASI'NIN DEĞERİNİ KORUMA STRATEJİSİ

Bakan Şimşek, Türk Lirası'nın değerini korumaya yönelik bir politika setinin uygulandığını belirtti.

Cari ve kaynak açığının azaldığı, Türkiye'ye finansal girişlerin arttığı bir dönemde, seçim belirsizliklerinin de ortadan kalkmasıyla Türk Lirası'nın neden enflasyondan fazla değer kaybetmesi gerektiğini sorguladı.

Programın başarılı bir şekilde uygulanması halinde, Türk Lirası'nın reel olarak değer kaybetmeyeceğine inancını dile getirdi.

BÜTÇE İMKANLARINI TOPLUMUN HER KESİMİYLE PAYLAŞMA SÖZÜ

Mehmet Şimşek, bütçeden elde edilen imkanların özellikle emekliler başta olmak üzere, asgari ücretliler, emekliler ve memurlar gibi toplumun farklı kesimleri için seferber edildiğini belirtti.

Enflasyonun baskısına karşı koruyucu önlemler alındığını ve ülkenin imkanlarının artması halinde bunun toplumun tüm kesimleriyle paylaşılacağını ifade etti.