Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, gelecek yıl hayata geçirilecek olan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'ne yönelik düzenlemeleri yapmaya hazırlanıyor.

Bu düzenlemelerin emeklilik maaşlarını artırarak ek gelir sağlayacağı ve çalışma dönemindeki yaşam standardını koruyacağı belirtiliyor.

SİSTEMLE YILDA 200 MİLYARLIK BÜYÜKLÜK HEDEFLENİYOR

Söz konusu sistemin, yıllık olarak 200 milyar TL'nin üzerinde bir büyüklük sağlama hedefi bulunuyor.

Orta Vadeli Program'a göre, 2024'ün son çeyreğinde tamamlanması planlanan bu düzenleme, otomatik katılım sistemiyle işverenlerin de katkılarıyla ikinci basamak emeklilik sistemine dönüşü sağlayacak.

YÜZDE 30 KATKI SAĞLANACAK

Türkiye'de şu anda kamu emeklilik ve üçüncü basamakta yer alan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) uygulanıyor. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES), ikinci basamak emeklilik sistemi olarak tasarlanıyor. Yeni model, hem sisteme girenlerin kalış sürelerini hem de sistemdeki fon tutarını artıracak, işveren desteği sağlayacak bir yapıya sahip olacak.

Bu sistem, şirketler veya kurumlar tarafından çalışanların emeklilik fonlarına katkı yapmalarını sağlayacak. İşçilerin maaşlarından yüzde 3 kesinti yapılacak ve işverenler de aynı oranda katkı sağlayacaklar. Devletin de yüzde 30'luk bir katkıda bulunması öngörülüyor. Ayrıca, sisteme katkı sağlayan işverenlere bazı teşvikler verilecektir.

KADEMELİ ÇIKIŞ HAKKI GÜNDEMDE

Bu düzenleme kapsamında, sektör, iş kolu veya meslek esaslı tamamlayıcı emeklilik kurumlarının güçlendirilmesi sağlanacak ve bu kurumların iyi uygulama örnekleri yaygınlaştırılacaktır. Ayrıca, çalışanların emeklilikleri geldiğinde sistemden kademeli olarak çıkma hakkı da sunulacak.

KIDEM TAZMİNATINDA DEĞİŞİKLİK YOK

Çalışanların, işverenlerin ve devletin sağladığı nakdi katkılar, emeklilik yatırım fonlarına yönlendirilecektir. Bu fonların seçimi ve dağılımı, çalışanların kararına bağlı olacak. Birikimler, emeklilik yatırım fonları aracılığıyla değerlendirilecek ve çalışanlar fon seçimini kendileri yapacaklar. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi, kıdem tazminatına ilişkin herhangi bir düzenlemeyi içermeyecek ve bu konuda herhangi bir değişiklik yapılmayacak.

Ev sahipleri, iş yeri sahipleri dikkat! Maliye'yi kapınızda bulabilirsiniz Ev sahipleri, iş yeri sahipleri dikkat! Maliye'yi kapınızda bulabilirsiniz

60 YAŞ ÖNEMLİ BİR DETAY

Tamamlayıcı emeklilik sisteminde emeklilik yaşı 60 olarak öne çıkıyor. Çalışanlar, emeklilik yaşı geldiğinde Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan emekli olacaklar ve ayrıca 60 yaşına geldiklerinde Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi kapsamında ikinci bir emekli aylığı alabilecekler. İki emekli aylığı da herhangi bir kesinti veya azalma olmaksızın alınabilecek. Bu sistemi kullanacak olan 10 yıl çalışanlar da 25 yıl çalışanlar da 60 yaşını doldurduklarında fon hesaplarına bağlı olarak ödeme alabilecekler.