Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından sağlanan verilere göre, kasım ayında tarım ürünlerinin üretici ile market fiyatları arasındaki farklar dikkat çekici bir seviyeye ulaştı.

Genel olarak değerlendirildiğinde, en büyük fiyat farkı yüzde 548,1 ile limonda görüldü.

FİYAT FARKLARI ÜRÜN BAZINDA İNCELEME

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, limonun yanı sıra portakal, mandalina, kuru soğan, marul ve yeşil soğan gibi ürünlerde de benzer eğilimlerin olduğunu belirtti.

Limon, üreticide 2 lira 10 kuruşken markette 13 lira 61 kuruşa satılarak yüzde 548,1'lik bir fiyat farkına ulaştı. Bu durumu portakal, mandalina, kuru soğan, marul ve yeşil soğan takip etti.

ÜRÜN BAZINDA FİYAT ARTIŞLARI VE AZALIŞLARI

Bayraktar, kasım ayındaki fiyat değişimlerini detaylandırarak, marulun üreticide 7 lira 71 kuruşken markette 5 lira 86 kuruşa düşerek yüzde 24,1'lik bir azalış gösterdiğini ifade etti.

Benzer şekilde, salatalıkta yüzde 113,8'lik bir artış yaşanırken, limon yüzde 17,2'lik bir düşüş gösterdi.

MARKETTEKİ EN BÜYÜK ARTIŞ: YÜZDE 69,2 İLE SALATALIK

Bayraktar, marketteki fiyat değişimlerini de analiz ederek, en fazla artışın yüzde 69,2 ile salatalıkta olduğunu belirtti.

Salatalığı yüzde 62 ile kabak, yüzde 39,5 ile zeytinyağı, yüzde 38,5 ile Antep fıstığı ve yüzde 31,5 ile yeşil soğan takip etti.

FİYAT DEĞİŞİMLERİNİN NEDENLERİ

Üretici fiyatlarındaki değişimlere ilişkin olarak Bayraktar, maruldeki düşüşün arzındaki dönemsel yoğunluktan, kuru fasulyede talepteki azalıştan kaynaklandığını belirtti.

Domates rekolte artışı ve seralarda üretimin başlamasıyla domates fiyatlarında gerileme yaşandığını, ancak salatalık, kabak, patlıcan ve sivri biberdeki arz daralmasının fiyatları artırdığını vurguladı.

Brent Petrol Rekor Kırdı! Ekim 2023'ten Bu Yana En Yüksek Seviye Brent Petrol Rekor Kırdı! Ekim 2023'ten Bu Yana En Yüksek Seviye

MALİYET ARTIŞLARI DA ETKİLİ

Bayraktar, girdi fiyatları, lojistik ve işçilik maliyetlerindeki artışın zeytinyağı fiyatlarını yükselttiğine dikkat çekti.

Bu nedenle, tarım ürünlerindeki fiyat değişimlerinin karmaşık bir yapıya sahip olduğunu belirtti.