Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, 2024'ün ilk enflasyon raporunun tanıtımı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Karahan, kredi kartlarına ilişkin düzenleme olup olmayacağına yönelik bir soruya, "Düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda birkaç fikrimiz var, çalışmalarımız sürüyor" şeklinde cevap verdi. Karahan, bireysel kredi büyümesindeki dengelenme sürecinin yakından takip edildiğini ve aşırılıklara izin vermeyeceklerini de belirtti.

Bir gazetecinin "Kredi kartlarına taksit sınırlaması gelecek mi?" sorusuna cevap veren Karahan, "Aralık ayında harcamalarda artış oldu. Geçici olup olmadığı net değil. Kredi kartlarında bir düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

Karahan, düzenlemenin nasıl olacağı konusunda birkaç fikirlerinin olduğunu belirterek, "Çalışmalarımız sürüyor. Dolayısıyla bir şey zikretmek için çok erken. Belirli bir aşamaya geldiğinde kamuoyu ile paylaşacağız" ifadesini kullandı.

Türkiye, IMF ile masaya mı oturacak? Cumhurbaşkanlığı'ndan yanıt geldi Türkiye, IMF ile masaya mı oturacak? Cumhurbaşkanlığı'ndan yanıt geldi

Bireysel kredi büyümesinin 2023'ün ilk yarısında kuvvetli bir şekilde arttığını, ikinci yarısında ise yavaşladığını belirten Karahan, "Bireysel kredi büyümesinde dengelenme süreci yakından takip edilmektedir. Kredi büyümesinde oluşabilecek aşırılıklara izin vermeyeceğiz" diye konuştu.