Temmuz ayı, milyonlarca dar gelirli vatandaş için büyük bir zam kaosu getirecek. Kiraların yüzde 65.21 oranında zamlanacağı bu dönemde, memur ve emeklilerin maaş artışları yüzde 20-25 aralığında kalacak. Asgari ücretliler ile en düşük emekli maaşı olan 10 bin lira ise zam alamayacak.

Memur ve Emekli Maaş Zamları Yetersiz Kalacak

Sözcü'nün haberine göre, temmuz ayında yapılacak zamlarla memur ve emekli maaşları artacak, ancak bu artışlar kira zamlarıyla başa çıkamayacak düzeyde olacak. Memur ve memur emeklileri yüzde 20.3, işçi emeklileri ise yüzde 25.8 oranında zam alacak. Örneğin, halen 12 bin lira maaş alan bir emeklinin maaşı 15 bin 96 liraya çıkacak. Ancak 12 bin lira kira ödeyen bu emekli, temmuz ayında kirasının 19 bin 825 liraya yükselmesiyle zor durumda kalacak.

Asgari Ücretliler ve En Düşük Emekli Maaşı Sahipleri

Asgari ücretliler ve en düşük emekli maaşı olan 10 bin lira maaş alanlar ise bu zam döneminden olumsuz etkilenecek. Asgari ücretli bir işçinin eline geçen 17 bin 2 lira maaş, kirasının 12 bin liradan 19 bin 825 liraya çıkmasıyla yetmeyecek ve ek 2 bin 823 lira bulmak zorunda kalacak. Aynı durum, toplam 20 bin lira gelirle geçinmeye çalışan emekli aileleri için de geçerli. Bu ailelerin kirası 16 bin 521 liraya çıkacak ve ellerinde sadece 3 bin 471 lira kalacak.

Kira Zam Sınırı Kalkıyor

İktidarın kira zamlarına uyguladığı yüzde 25 sınırı temmuz ayı itibarıyla sona erecek. Borçlar Kanunu'na göre, kira zammı 12 aylık TÜFE ortalamasına göre yapılacak ve bu oran yüzde 65.21 olacak. Bu durum, kiracıları zor duruma sokarken ev sahipleri için de yeterli olmayacak.

Ev Sahipleri de Mağdur

Milyonlar geçim derdi ile boğuşurken dev bankadan "güler misin, ağlar mısın?" dedirten Türkiye iddiası Milyonlar geçim derdi ile boğuşurken dev bankadan "güler misin, ağlar mısın?" dedirten Türkiye iddiası

Yanlış ekonomi politikalarının ardından uygulanan yüzde 25'lik kira zam sınırı, birçok ev sahibini mali yönden zarara uğratmıştı. Temmuz ayında kira zammı yüzde 65.21 olacak, ancak enflasyon yüzde 73.1 olarak öngörülüyor. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde, kirası 3-5 bin lira arasında olan ev sahipleri bu zam oranına rağmen zarardan kurtulamayacak.

Editör: İsa Aslantaş