Fitch Ratings, Türkiye Ekonomisinin Büyüme Tahminini Yükseltti Fitch Ratings, Türkiye Ekonomisinin Büyüme Tahminini Yükseltti

"Yerli ve milli otomobil" markası TOGG, son aylarda çıkan iddialarla gündeme geldi. Ancak CEO Mehmet Gürcan Karakaş, bu iddialara açıklık getiriyor.

TOGG'UN GELECEĞİNE YÖNELİK PLANLAR

Karakaş, öncelikle TOGG'un üretim sürecini değerlendirerek, "C segmentindeki ilk akıllı cihaz olan T10X’in pazara sunulmasının ardından, T10F üretimine geçilecek. Marka, gelecek yıllarda benzer DNA'ya sahip yeni modellerle 2030'a kadar 1 milyon doğuştan elektrikli akıllı cihaz üretmeyi hedefliyor" diyor.

Kuruluşundan bu yana "yerli otomobil" projesi olarak tanımlanan TOGG'un farkını ise şöyle açıklıyor: "TOGG, her biri kendi alanında öncü olan grupların bir araya gelerek oluşturduğu bir şirkettir."

İDDİALARA YANITLAR

Karakaş, TOGG'un bir bayi sistemi olmadığını belirterek, "T10X satışları Trumore uygulaması üzerinden doğrudan kullanıcılara yapılıyor. Dolayısıyla bayilerin araç çekemediği iddiası, TOGG ile ilgili değil" ifadelerini kullandı.

YAZILIM SORUNLARI

"T10X, uzaktan güncellenebilme özelliğiyle her zaman güncel ve kullanıcı dostu bir araç" diyen Karakaş, kullanıcıların güncellemeleri uzaktan veya servis noktalarında yapabileceklerini vurguladı. Ayrıca, TOGG'un sürekli yeni yazılımlar geliştirerek araçların ve gelecek modellerin güncel kalmasını sağladığını kaydetti.

EKONOMİK ZORLUKLAR VE ORTAKLIK ARAYIŞLARI

Karakaş, küresel fırsatlar doğduğunda iş ortaklıklarının değerlendirilebileceğini ifade ediyor. Farasis firmasıyla kurulan Siro ortaklığını örnek göstererek, iş dünyasının sunduğu fırsatları değerlendirmenin önemini belirtti.

STOK FAZLASI ARAÇLAR İDDİASI

TOGG'un bayi sistemi olmadığını hatırlatan Karakaş, araçların sipariş üzerine üretildiğini ve stok fazlası araçların tırlarla taşınacak kadar büyük miktarda olmadığını ifade etti.

Editör: İsa Aslantaş