Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Mahmut Şahin, bankaların tüketicilerden kredi kartı aidatı almakla ilgili bilgi verdi. Şahin, 2014 yılına kadar bankaların tüketicilerden kredi kartı aidatı alma hakkının olmadığını açıkladı.

Bankaların bu ücreti talep etmeleri durumunda tüketicinin itiraz hakkına sahip olduğunu ve tüketici hakem heyetine başvurarak paralarını geri alabileceklerini belirten Şahin, bankaların 2014 yılında çıkan kanunla bu hakkı kazandığını ifade etti.

CHP ve Hazine Bakanı Şimşek 4 Saat Süren Kritik Görüşmede Anlaşamadı CHP ve Hazine Bakanı Şimşek 4 Saat Süren Kritik Görüşmede Anlaşamadı

TÜKETİCİLERE İKİ ALTERNATİF SUNULDU

Kanunun bu hakkı kazanılması için bankalara bazı şartlar getirdiğini vurgulayan Şahin, "Dendi ki tüketiciye iki alternatif sunacaksınız; birisi aidatlı kredi kartı, diğeri aidatsız kredi kartı. Aidatlı kredi kartları taksit yapılabilen ve bankalar tarafından çeşitli hediyelerin verildiği kredi kartlarıdır. Bu kartlarda aidat bulunur ve bankalar kendi belirledikleri miktarlara göre aidat alır. Diğeri ise aidatsız yalın kartlardır ve taksit imkanı sunmayan, bankaların herhangi bir hediye vermediği kredi kartlarıdır. Tüketiciler bu konuda bilgilendirilmeli ve kendileri yalın veya aidatlı kartı tercih etmeliler." şeklinde konuştu.

TÜKETİCİLERİN HAKLARINI SAVUNMA YOLU

Şahin, İstanbul'da bir müşterinin bir bankadan aldığı kredi kartı için 473 lira aidat ücreti ödemesi gerektiğini öğrenince bankanın müşteri hizmetlerini aradığını ancak parayı geri alamadığını ifade etti. Bu nedenle mevcut kartın kendisine "aidatsız kredi kartı seçeneği sunulmadığını" öğrendiğinde aidatın iptali için Kartal Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurduğunu anlattı.

Tüketicilerin kanunen bir şeyi ispat etme yükümlülüğü olmadığını vurgulayan Şahin, "Banka, tüketiciye yalın kart alternatifini sunduğunu ispat etmek zorundadır. İlk kez bir hakem heyeti bu konuda karar verdi. Kartal Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti, bankanın yalın kart alternatifini sunmadığını ispatlayamadığı için kredi kartı aidatının iadesine karar verdi ve 473 liralık uyuşmazlık bedeli tüketiciye iade edildi." dedi.

GERİYE DÖNÜK 10 YIL İÇİN AİDAT İADESİ MÜMKÜN

Kredi kartı aidatlarına ilişkin olarak her ay ortalama 500 şikayet aldıklarını belirten Şahin, aidatsız veya aidatlı kredi kartı seçeneğinin bankalar tarafından sunulmadığı durumlarda aidatların geriye dönük 10 yıl için tamamının iade edilebildiğini açıkladı.

Tüketicilerin haklarını savunmak için tüketici hakem heyetine başvurmanın yeterli olduğunu belirten Şahin, bu konuda bilinçli olmanın önemine dikkat çekti.

KARARIN GEREKÇESİ AÇIKLANDI

Kartal Tüketici Hakem Heyeti'nin kararının gerekçe bölümünde, "Banka tarafından tüketiciye sunulan kredi kartının ilgili kanun gereği tüketicinin ücretsiz kullanımına sunulması gereken bir kart olmadığı ve mevcut sözleşmenin matbu olduğu ancak tüketicinin sözleşmenin her sayfasını okuma imkanı olmadığı ve sözleşmenin suretinin tüketiciye verilmediği" belirtilerek tüketici talebinin kabul edildiği kaydedildi.

Editör: İsa Aslantaş