Türkiye'nin mayıs ayı enflasyon verisi bugün açıklanacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini saat 10.00'da duyuracak.

AYLIK ENFLASYONDA YÜZDE 3 ARTIŞ BEKLENİYOR

Uzmanlar, mayıs ayında enflasyonun aylık bazda yüzde 3 artmasını bekliyor. Yıllık enflasyonun ise yüzde 75 seviyesine yükselerek zirveye ulaşacağı tahmin ediliyor. Nisan ayında enflasyon aylık bazda yüzde 3,18 artarken, yıllık enflasyon yüzde 69,80'e çıkmıştı.

ENFLASYON NEDEN YÜKSELİYOR?

Ekonomistlere göre, mayıs ayında hanehalkı doğalgazına verilen sübvansiyonun sona ermesi enflasyonun artmasına neden olacak. Ayrıca, yeni sezonla birlikte giyim ve sigara zamlarının da TÜFE üzerinde etkili olacağı ifade ediliyor.

EKONOMİSTLERİN BEKLENTİLERİ

Vergi paketinde yeni ayrıntılar: Faturasız hizmete ve elden kira ödemesine ceza geliyor Vergi paketinde yeni ayrıntılar: Faturasız hizmete ve elden kira ödemesine ceza geliyor

Merkez Bankası'nın Piyasa Katılımcıları Anketi'nde, mayıs ayı enflasyon artış beklentisi yüzde 3,04 olarak belirlendi. Cari yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 43,64'e geriledi. AA Finans'ın enflasyon beklenti anketinde, nisan ayında enflasyonun yüzde 3 artacağı ve yıllık enflasyonun yüzde 74,89'a yükseleceği tahmin edildi. Ekonomistlerin 2024 sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 43,95 oldu. Reuters anketinde de enflasyonun aylık bazda yüzde 3 artacağı ve yıllık enflasyonun yüzde 74,8'e çıkacağı öngörülüyor. Katılımcıların yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 42,6 olarak gerçekleşti.

EKONOMİ YÖNETİMİNDEN ENFLASYON AÇIKLAMALARI

Merkez Bankası, ikinci enflasyon raporunda, yıl sonu beklentisini yüzde 36'dan yüzde 38'e yükseltti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Enflasyonda geçiş dönemi sona eriyor. Dezenflasyon sürecinin eşiğindeyiz" dedi. Şimşek, "Tekrar aylık enflasyonda bir patikaya oturuyoruz ve bizim hedeflerimize yakın bir patika" değerlendirmesini yaptı. Ayrıca Bakan Şimşek, "Enflasyon mayıs ayında artacak, sonra hızlı bir şekilde düşüşe geçecek. Artış sürpriz olmasın" ifadelerini kullandı. Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan ise, enflasyonun mayısta yüzde 75 ile zirveye ulaşmasını beklediklerini, hazirandan itibaren ise manşet enflasyonda düşüş öngördüklerini belirtti.

Kaynak: Kanal46.com