Siyah deri eldivenleri, füme pardösüsü ve güneş gözlükleriyle Türk Sineması'nın unutulmaz kötü karakteri olarak hafızalara kazınan Hikmet Taşdemir, 82 yaşında hayatını kaybetti.

Ünlü sanatçı, Silivri'deki evinde yaşadığı rahatsızlık nedeniyle bir süredir Tekirdağ Namık Kemal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi görüyordu. Taşdemir, bugün saat 15.05 sıralarında tedavi gördüğü yoğun bakım servisinde yaşamını yitirdi.

Görüntüler Adana'dan! Polis merkezinde çatışma çıktı Görüntüler Adana'dan! Polis merkezinde çatışma çıktı

SİNEMA HAYATINA YILMAYAN İZLER BIRAKTI

2 Şubat 1940'ta Erzurum'da dünyaya gelen Hikmet Taşdemir, genç yaşta tiyatro topluluklarında yer alarak sanat dünyasına adım attı. Sinema kariyerine 1971'de Yılmaz Güney'in yönettiği 'Baba' filmiyle başlayan Taşdemir, Korkusuz Korkak, Umudumuz Şaban, Tatar Ramazan gibi unutulmaz karakterleriyle izleyicilerin kalbinde taht kurdu.

"Benim adım Kerim, hepinizi severim" repliği ise onun unutulmaz sözleri arasında yer aldı. Toplamda 130'dan fazla filmde rol alan Taşdemir, Leyla ile Mecnun, Ezo Gelin, Rabia, Battal Gazi'nin Oğlu gibi önemli yapımlarda da boy gösterdi.

YEŞİLÇAM'A VEFASIZLIK ELEŞTİRİSİ

Ünlü sanatçı, 9 Nisan 2022'de yaptığı açıklamada, günümüz sinema sektöründe Yeşilçam oyuncularına gösterilen vefasızlığı eleştirmişti. Taşdemir, efsane yönetmenlere ve oyunculara duyulan saygının azaldığını dile getirerek, "Bizler olmasak, siz kimsiniz ne olurdunuz. Yumruğu yiyen ben, hiç bahsedilmeyen ben. Bir gün Erol Taş'dan, Hayati Hamzaoğlu'ndan, Kazım Kartal'dan hiç bahsedildi mi?" şeklinde sitem etmişti.

Hikmet Taşdemir, Yeşilçam'ın unutulmaz isimlerinden biri olarak sinema tarihine damga vuran bir oyuncu olarak anılmaya devam edecek. Allah rahmet eylesin.