Türk vatandaşlarının Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle yaşadığı vize sorununun çözümüne odaklanarak AB ile yoğun görüşmelere devam ediyor.

Diplomatik kaynaklar, özellikle öncelikli gruplara odaklanılarak 2024'te vize başvurularının hızlı bir şekilde sonuçlandırılmasının beklendiğini belirtti.

HIZLANDIRILMIŞ VİZE SÜREÇLERİ İÇİN İKİLİ VE ÇOKLU GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Diplomatik kaynaklar, vize süreçlerinin hızlandırılması için hem AB kurumları hem de AB ülkeleri ile ikili ve çoklu düzeyde görüşmelerin devam ettiğini ifade etti.

Özellikle öğrenciler, akademisyenler, iş insanları, sanatçılar ve gazeteciler gibi öncelikli grupların vize süreçlerinde öne çıktığını belirten kaynaklar, bazı ülkelerin vize süreçlerini 4 haftadan 2 haftaya kadar indirdiğini vurguladı.

TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNDEKİ SON GELİŞMELER AB ZİRVESİNDE ELE ALINMADI

Diplomatik kaynaklar, Türkiye-AB ilişkilerine dair Avrupa Birliği Komisyonu ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından hazırlanan raporun geçen hafta düzenlenen AB zirvesinde ele alınmamasına tepki gösterdi.

"Borrell raporundaki önerilerin bir an evvel hayata geçirilmesinin Türkiye-AB ilişkilerinde önemli bir ilk adım olacağını" belirten kaynaklar, bu önerilerin bir sonraki zirveye bırakılmasının doğru olmadığını ifade etti.

GÜMRÜK BİRLİĞİ ANLAŞMASI İÇİN BEKLENTİLER

Donald Trump'tan ilk açıklama: Kritik göçmen tablosu | Neden ayakkabılarını istedi? Donald Trump'tan ilk açıklama: Kritik göçmen tablosu | Neden ayakkabılarını istedi?

Kaynaklar, AB yetkililerine Türkiye'nin beklentilerinin dile getirildiğini ve "Teknik görüşmelerin ön şartsız olarak başlamasını ve konseyin komisyona yetki vermesini beklediklerini" belirtti.

Türkiye-AB ilişkilerinin canlandırılması adına teknik detaylara odaklanılması gerektiğini vurgulayan kaynaklar, bu konuda hızlı adımlar atılmasını beklediklerini ifade etti.

Editör: İsa Aslantaş