Son haberlere göre, Türkiye ile Suriye arasında uzun bir süredir askıda olan normalleşme görüşmelerinin yeniden başlayabileceği belirtiliyor. Asharq Al-Awsat'a göre, PKK/PYD terör örgütünün Suriye'nin kuzeyinde düzenlemeyi planladığı seçime karşı çıkan Ankara ve Şam yönetimleri, ortak bir anlaşma yolunda ilerleyebilir.

İki ülke arasındaki uzlaşma çabaları, 2023 yılı başından bu yana Türkiye ve Suriye dışişleri ve savunma bakanları arasında Moskova'da yapılan toplantılara rağmen ilerleme kaydedemedi.

Geçen yıl 17 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamada "Biz Beşar Esad ile görüşme noktasında kapalı değiliz, görüşürüz. Ancak mesele onların bize yaklaşımıdır. Esad maalesef Türkiye'nin Kuzey Suriye'den çekilmesini istiyor. Biz ise orada terörle mücadele ediyoruz" ifadeleri yer almıştı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ise "Bizim hedefimiz Türkiye'nin Suriye topraklarından çekilmesi. Ancak Erdoğan'ın amacı Türkiye'nin Suriye'deki varlığını meşru kılmak. Dolayısıyla Erdoğan'ın şartları altında bir görüşme gerçekleşemez. Erdoğan ile neden buluşayım ki? Bir şeyler içmek için mi?" şeklinde konuşmuştu.

1 Mayıs'ta tutuklananların hepsi tahliye oldu 1 Mayıs'ta tutuklananların hepsi tahliye oldu

Suriye, normalleşme için Türk askerinin Suriye'den çekilmesinde ısrar ederken, Londra merkezli Arap gazetesi Asharq Al-Awsat, iki ülkenin yakında Rusya'nın arabuluculuğunda bir araya gelebileceğini bildirdi.

Gazeteye göre Türk kaynaklar, normalleşme görüşmelerinin Astana formatında devam edeceğini ve konunun Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın geçtiğimiz hafta Rusya lideri Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede ele alındığını belirtti.

Haberde ayrıca, Putin-Fidan görüşmesinde Suriye'nin kuzeyinde PKK/PYD'nin planladığı ve ağustos ayına ertelenen seçimlerin de ele alındığı ifade edildi.

Kaynaklar, Türkiye, Rusya ve Suriye'nin bu seçime karşı olduklarını ve bu nedenle Ankara ile Şam arasında bir anlaşma sağlanabileceğini vurguladı.

Editör: İsa Aslantaş