Türkiye genelinde enflasyonun etkisiyle, et fiyatlarında hızlı bir artış yaşanıyor.

Özellikle kırmızı et ürünlerine yapılan zamların durdurulamadığı belirtiliyor.

İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekçi, kuzu karkas et fiyatlarının kalitesine göre ortalama olarak 245 lira ile 259 lira arasında değiştiğini bildirdi.

Bu artışın, eylül ayının başında kilogram fiyatının 215 lira ile 225 lira arasında olduğu döneme göre kayda değer bir yükseliş olduğunu gösteriyor.

Kırmızı et fiyatlarında son bir hafta içinde 10 ila 15 TL arasında zam yaşandığı ifade ediliyor. Tüfekçi'nin verdiği bilgilere göre, şu an dana karkas etinin kilogram fiyatı 240 lira ile 258 lira arasında değişiyor.

Geçen hafta içinde et fiyatlarına 10 lira daha fazla zam geldiğini belirten Tüfekçi, son bir haftada et fiyatlarının toplamda 15 lira arttığını açıkladı.

"FİYATLAR ARTACAK DİYE KESİM YAPILMIYOR"

Tüfekçi, et fiyatlarının yaklaşık 1,5 ay önce 220 liraya kadar gerilediğini ancak sonrasında tekrar yükselişe geçtiğine dikkat çekiyor. Besiciler arasında şu anda hayvan kesimi yapılmaması gerektiği yönünde görüşlerin dolaştığını belirten Tüfekçi, bu kişilerin karkas etin kilosunun daha da yükseleceğini düşündüğünü ifade ediyor. 

Etin kilogram fiyatının 300 liraya kadar çıkabileceği söylentilerinin dolaştığını belirten Tüfekçi, bu durumun tüccarları da zorladığını ekliyor.

Yıl sonu dolar ve enflasyon tahmininde düşüş Yıl sonu dolar ve enflasyon tahmininde düşüş

Ekonomik krizin devam etmesi durumunda et fiyatlarının artmaya devam edeceğini belirten Tüfekçi, ayrıca besi ve yem fiyatlarının da artış gösterdiğini vurguluyor.

Hayvanların ahıra girmesiyle birlikte daha fazla maliyetin ortaya çıktığına dikkat çekiyor.

Bu nedenle, et fiyatlarındaki artışın önümüzdeki dönemde de devam etmesi bekleniyor.