Artvin'in sakin ve doğal güzellikleri ile ünlü Ardanuç ilçesinde, sadece 89 nüfuslu bir köyde bulunan nadir bir hazine keşfedildi: yeşil bal. Bu özel balın kilosu, şu anki fiyatlarla 20 bin lira karşılığında satışa sunuluyor.

89-nufuslu-koyde-kesfedildi-turkiyenin-ilk-ve-tek-yesil-bali-20-bin-liradan-alici-buluyor_kanal46_4

ZEKERYA KÖYÜ'NDE NADİR BİR HAZİNE

Artvin'in Ardanuç ilçesine bağlı Zekerya köyü, 2 bin 800 rakımlı Aksu yaylasında yeşil balın izini sürerek önemli bir keşif yaptı. Diğer balların aksine yeşil renkte olan bu balın markalaşması için Artvin Valiliği, ilçe kaymakamlığı ve köy muhtarlığı tarafından çeşitli çalışmalar başlatıldı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi Kolaylı liderliğinde yürütülen araştırmalar, yeşil balın insan sağlığı üzerindeki etkilerini ve bu özel rengin kaynağını incelemeyi hedefliyor.

89-nufuslu-koyde-kesfedildi-turkiyenin-ilk-ve-tek-yesil-bali-20-bin-liradan-alici-buluyor_kanal46_1

KÖY HALKI MUTLULUKLA KARŞILIYOR

Zekerya köyü, sadece 25 hane ve 89 nüfusa sahip bir yerleşim birimi olarak hayvancılık ve arıcılıkla geçimini sağlıyor. Ancak yeşil bal, son yıllarda köy halkının gözdesi haline geldi. Keşfedilmesiyle birlikte, Türkiye'nin farklı illerinden yeşil bala olan ilgi büyük ölçüde arttı. Köy Muhtarı ve aynı zamanda 25 yıllık arıcı Ahmet Pehlivan, yeşil balın kilogram fiyatının şu anda 15 ile 20 bin lira arasında olduğunu açıkladı.

YEŞİL BALIN GİZEMLİ HİKAYESİ

Pehlivan, köylerinde yeşil balın uzun süredir bulunduğunu ve bu özel balın keşfinin Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi Kolaylı'ya gönderilen numunelerle başladığını söyledi. Pehlivan, "Yeşil bal Türkiye'de sadece Artvin'de bulunuyor" diyerek, balın gizemini vurguladı.

89-nufuslu-koyde-kesfedildi-turkiyenin-ilk-ve-tek-yesil-bali-20-bin-liradan-alici-buluyor_kanal46_2

GELECEKTE MARKALAŞMA VE TESCİL YOLUNDA

Pehlivan, "Sevgi hocamın bal ilgisini çekti, daha sonra incelme yaptı. Değerleri de yüksek çıkınca, markalaşması için Artvin Valiliği, Kaymakamlık ve Köy Muhtarlığı olarak çalışma başlattık" dedi.

Tescil almayı ve Zekerya köyünün yeşil bal markasını kazanmayı hedeflediklerini belirten Pehlivan, bu özel rengi veren bitkilerin de üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Köylerindeki yeşil balın kilogram fiyatının hava koşullarına bağlı olarak dalgalanabileceğini, ancak bu yılın az verimli olması nedeniyle fiyatın yükseldiğini de ekledi.

Konya'da Şok Edici Olay: Doğum Yapan Kadın ve Bebeği Ölü Bulundu Konya'da Şok Edici Olay: Doğum Yapan Kadın ve Bebeği Ölü Bulundu

89-nufuslu-koyde-kesfedildi-turkiyenin-ilk-ve-tek-yesil-bali-20-bin-liradan-alici-buluyor_kanal46_3