Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Han, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda, İsrail'in Gazze'deki olaylar hakkında derin endişelerini dile getirdi.

BM GENEL SEKRETERİ'NİN ÖNEMLİ ADIMI

Başsavcı Han, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Gazze'deki insani felaketi önlemek ve dünya barışını korumak amacıyla BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) ateşkes içeren 99. maddeyi hatırlatan bir mektup gönderdiğine vurgu yaptı.

Han, Guterres'in bu olağanüstü yetkisini ilk kez kullanarak, Gazze'ye geniş çaplı insani yardım girişine derhal izin verilmesi çağrısını destekledi.

Çöpçüler Kralı filmi gerçek oldu: Çok konuşan kaynanasını balkondan aşağıya attı Çöpçüler Kralı filmi gerçek oldu: Çok konuşan kaynanasını balkondan aşağıya attı

İNSANİ YARDIM GİRİŞİNE İZİN VERİLMELİ

UCM Başsavcısı, açıklamasında, Gazze'ye geniş çaplı insani yardımın derhal başlaması gerektiğini ve bu yardımın engellenmesinin savaş suçu teşkil edebileceğini vurguladı. Han, "Sivillere yönelik yardım malzemelerini kasten engellemenin UCM Roma Tüzüğü'ne göre savaş suçu teşkil edebileceğini mümkün olan en açık ifadelerle yinelemek isterim." şeklinde konuştu.

GAZZE'DEKİ SİVİLLERİN ACİL DURUMU

Guterres'in BMGK'ye gönderdiği mektupta, Gazze'deki sivillerin büyük tehlike altında olduğu, sivilleri koruyacak güvenli hiçbir yer bulunmadığı ve sağlık sisteminin çöktüğü belirtilmişti.

Bu çerçevede, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin bu konudaki açıklamaları, uluslararası camiada olayların ciddiyeti ve aciliyeti konusunda farkındalık yaratma potansiyeline sahip.

Editör: İsa Aslantaş