Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Malatya Büyükşehir Belediyesi'nde düzenlenen Koordinasyon Toplantısı'nda yaptığı önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Uraloğlu, Sivas'tan Malatya'ya uzanacak olan 224 kilometrelik hızlı tren projesinin tamamlandığını ve yatırım programına teklif edildiğini belirtti.

HIZLI TREN İHALESİ 2024 YA DA 2025 YILINDA BAŞLAYACAK

Bakan Uraloğlu, proje sürecine dair önemli bilgiler verirken, ihale sürecinin 2024 veya 2025 yılında başlayacağını ifade etti. Projenin hayata geçmesiyle birlikte bölgeye hızlı trenin ulaştırılmasının hedeflendiğini vurgulayan Uraloğlu, "Sivas'tan Malatya'ya gelecek olan 224 kilometre uzunluğundaki hızlı tren projemizi bitirdik. Eğer imkan olursa 2024 yatırım programını alırsak ihalesini konuşacağız. 2024 olmazsa kesinlikle 2025 yatırım programına alacağız" dedi.

Gaziantep'te Velayet Kararı Cinayete Dönüştü: Anne ve Kayınpeder Öldürüldü! Gaziantep'te Velayet Kararı Cinayete Dönüştü: Anne ve Kayınpeder Öldürüldü!

ÇEVRE YOLU HIZLA TAMAMLANIYOR

Bakan Uraloğlu, ayrıca deprem konutlarının bağlantı yollarının Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü belirtti. İncelemeler sonucunda, İkizce mevkisindeki 46 kilometrelik yolun bir kısmının hızla tamamlanacağını açıkladı. Kuzey Kuşak Yolu'nun Büyükşehir Belediyesi tarafından devam ettirilen çalışmalarını yerinde inceledi.

MALATYA'NIN ÇEVRE YOLU HIZLANDIRILACAK

Bakan Uraloğlu, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Malatya'da yürüttüğü çalışmalara da dikkat çekti. "Kuzey Çevre Yolu'nda istediğimiz hızda ilerleyemedik, ancak şu ana kadar 31 kilometrelik kesimi tamamladık. Havaalanı ve Sivas yolu istikametindeki bağlantıları sağladık. Firma değişikliği ve ikmal ihalesi ile birlikte Malatya'nın bu yolda daha hızlı ilerleyeceğini göreceğiz" dedi.

TARİHİ AÇIKLAMA: HIZLI TREN PROJESİ YOLDA

Bakan Uraloğlu, Malatya'nın 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın memleketi olduğunu hatırlatarak, Cumhurbaşkanı Özal'ın hizmetleriyle kıyasladı. "Malatya'dan ilimize gelecek olan 224 kilometrelik hızlı tren projemizi bitirdik. Eğer imkan olursa 2024 yatırım programını alırsak ihalesini konuşacağız. 2024 olmazsa kesinlikle 2025 yatırım programına alacağız ve inşaatını başlatarak yüksek hızlı treni ilimize ulaştırmış olacağız" dedi.