2022'de hizmet dışı bırakılması planlanan Rusya'ya ait RESURS-P1 Dünya gözlem uydusu, Çarşamba günü saat 10:00 sıralarında (GMT 16:00) yörüngede parçalandı.

Olay, Uluslararası Uzay İstasyonu'nu (ISS) da tehlikeye atarak, Amerikalı astronotların yaklaşık bir saat boyunca uzay gemilerine sığınmasına neden oldu.

Parçalanmanın sebebi henüz bilinmiyor. Yetkililer, soruşturmanın devam ettiğini ve yakında daha fazla bilgi verileceğini açıkladı.

1719561244 U Y D U

100'DEN FAZLA ENKAZ PARÇASI YÖRÜNGEYE SAÇILDI

ABD Uzay Komutanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, RESURS-P1'in parçalanması sonucu yörüngeye 100'den fazla tespit edilebilir enkaz parçası saçıldı. Uzay İdaresi, enkazın şu anda ISS için herhangi bir acil tehdit oluşturmadığını, ancak gelecekteki uydular için risk taşıdığını belirtti.

UZAY ENKAZI TEHLİKESİ ARTIYOR

Yörünge enkazı olayları nadirdir, ancak uzayın hayati önem taşıyan uydularla dolmasıyla birlikte bu tür olaylar artan bir endişe kaynağı haline gelmektedir. Uzay enkazı, uydu çarpışmalarına ve uzay istasyonlarına zarar vererek büyük tehlikelere yol açabilir.

Donald Trump'tan ilk açıklama: Kritik göçmen tablosu | Neden ayakkabılarını istedi? Donald Trump'tan ilk açıklama: Kritik göçmen tablosu | Neden ayakkabılarını istedi?

1719561313 Rus Uydu

RUSYA'NIN ANTİ-UYDU FÜZE TESTİ HATIRLATILDI

Olayın, Rusya'nın 2021 yılında yörüngedeki bir uydusunu yerden fırlatılan bir anti-uydu füzesiyle vurarak binlerce parça enkaz oluşturması ve uluslararası tepkilere yol açmasıyla benzerlik göstermesi dikkat çekiyor. Bu olay, uzayda silahlanma yarışının ve uzay savaşının olasılığının endişelerini artırmıştı.

Editör: İsa Aslantaş