Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fırat Görgel, Şairler Tepesi'nde düzenlenen istişare ve değerlendirme toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıda Kahramanmaraş'ın sanayisi ve teknolojisi için önemli gelişmeler hakkında bilgiler verildi.

TEKNOLOJİ'NİN MERKEZİ YAPILIYOR

Toplantıda konuşan Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 6 Şubat ve 19 Mart tarihlerinde Kahramanmaraş'a yaptığı ziyaretlerin şehre önemli katkılar sağladığını söyledi. Kirişçi, Erdoğan'ın bu ziyaretlerde Kahramanmaraş'ın sanayisiyle ilgili paradigma değişikliği için önemli açıklamalar yaptığını ve bu açıklamaların şehre yeni bir yol haritası çizdiğini belirtti.

TUSAŞ'IN TÜRKOĞLU'NDAKİ YATIRIMI

Kirişçi, Erdoğan'ın talimatıyla TUSAŞ'ın Türkoğlu'nda 5 bin metrekarelik bir yatırım yaptığını ve bu yatırımın Kahramanmaraş Havalimanı'nın pist ihtiyacı nedeniyle havalimanı arazisine yapılmak zorunda kaldığını ifade etti. Kirişçi ayrıca, Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi'nin Airbus TUSAŞ ile ortaklaşa hayata geçirilecek bir havacılık meslek yüksekokulu ile Kahramanmaraş İstiklal Teknik Üniversitesi'ne dönüştürüleceğini de söyledi.

TÜBİTAK BİLİM MERKEZİ VE KAHRAMANMARAŞ'IN SEKTÖREL BAŞARILARI

Kirişçi, TÜBİTAK Bilim Merkezi'nin Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın ortak çalışmalarıyla hayata geçirileceğini de müjdeledi. Kirişçi, Kahramanmaraş'ın çelik tencere ve mutfak eşyaları üretiminde Türkiye'nin ihtiyacının yüzde 70'ini karşıladığını, gıda sanayinde ve tekstilde de önemli başarılara imza attığını hatırlattı. Kirişçi, Kahramanmaraş'ın artık havacılık, uzay ve savunma sanayisinde de atılım yapmak için hazır olduğunu vurguladı.

KAHRAMANMARAŞ'TAN HAVACILIĞA DEV YATIRIM

Kirişçi, TUSAŞ ve Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nın ortak olduğu bir konsorsiyum şirketi için toplanan taleplerin 220 milyon 271 bin 429 dolara ulaştığını açıkladı. Kirişçi, bu rakamın Kahramanmaraşlıların teknolojiden ve yeni uygulamalardan ne kadar büyük bir ilgi duyduğunu gösterdiğini söyledi.

KUYUMCU KENT'TE SON ADIMLR

Kirişçi, Kuyumcu Kent projesinin ihale aşamasına geldiğini ve yakın bir zamanda ihale edileceğini de ifade etti. Kirişçi, bu projenin Kahramanmaraş'ın mücevherat sektöründe önemli bir sıçrama yapmasını sağlayacağına inandığını söyledi.

AK Parti Kahramanmaraş'ta 13. İl Başkanını arıyor AK Parti Kahramanmaraş'ta 13. İl Başkanını arıyor

OSB'LERDE VE KÜÇÜK SANAYİ SİTELERİNDE HIZLI GELİŞMELER

Kahramanmaraş'taki Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ve küçük sanayi sitelerinde de hızlı gelişmeler yaşandığını söyleyen Kirişçi, bu gelişmelerin çoğunun bu yılın sonuna kadar tamamlanacağını ve sanayinin ve teknolojisinin daha da güçleneceğini belirtti.

(Haber: Yavuz Tozan)

Editör: İsa Aslantaş