Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, 2024 yılı Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesi üzerine önemli açıklamalarda bulundu. Şimşek, enflasyon hedeflerine, para politikasına, yapılan desteklere ve yabancılardan vergi alınıp alınmayacağı konusuna dair detaylı bilgiler verdi.

ENFLASYON HEDEFLERİNE İLİŞKİN NET İFADELER

Bakan Şimşek, enflasyonla mücadele konusunda hükümetin belirlediği hedeflere vurgu yaparak, bu alandaki stratejileri paylaştı. Enflasyonla mücadelede atılan adımlar ve alınan önlemlerle ilgili detayları açıkladı.

YABANCILARDAN ALINAN VERGİLERİN NETLEŞTİRİLMESİ

Suriyelilerden vergi alınıp alınmadığı konusundaki eleştirilere yanıt veren Bakan Şimşek, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti. Ülkedeki yabancıların vergi ödemek zorunda olduğunu ve bu konuda herhangi bir istisna olmadığını vurguladı. Türkiye'deki yabancıların vergi mükellefiyetine tabi olduğunu net bir şekilde ifade etti.

Emekli maaşı tartışmalarında son durum: AK Parti'den hafta başında netleşme sinyali Emekli maaşı tartışmalarında son durum: AK Parti'den hafta başında netleşme sinyali

KAYIT DIŞI ÇALIŞMA SORUNUNA GENİŞ BİR BAKIŞ

Bakan Şimşek, Türkiye'de kayıt dışı çalışmanın genel bir sorun olduğunu ifade ederek, bu meseleyi sadece Türkiye'deki yabancılarla sınırlamadığını belirtti. Kayıt dışı çalışma oranlarının azaltılması için atılan adımları ve elde edilen başarıları paylaştı.

KAYIT DIŞI ÇALIŞMADA CİDDİ DÜŞÜŞ

Şimşek, Türkiye'de kayıt dışı çalışma oranlarının düşürüldüğünü ve bu konuda ciddi bir iyileşme sağlandığını dile getirdi. Yüzde 50'lerden yüzde 27'lere kadar düşürülen kayıt dışı çalışma oranlarına rağmen, daha fazla mesafe alınması gerektiğine dikkat çekti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in 2024 bütçesi hakkındaki açıklamaları, ekonomi ve vergi politikalarına ilişkin önemli bilgiler sunarken, Suriyelilerden alınan vergilere dair yapılan açıklamalar da dikkat çekici oldu.

Editör: İsa Aslantaş