Manisa'da geçtiğimiz yıl Canan Çeviren'i öldüren Ferhat İnne'ye verilen müebbet hapis cezası, Yargıtay tarafından bozuldu. Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi, kararında Ferhat İnne'nin suçu işledikten sonra olay yerinden ayrılmayarak kolluk güçlerine ve sağlık görevlilerine bilgi vermesi nedeniyle 'takdiri indirim' uygulanmamasının hukuka aykırı olduğunu savundu.

Hani herkes tatile gitmişti... Bu kuyruk  indirim kuyruğu değil! Duyan şaştı kaldı Hani herkes tatile gitmişti... Bu kuyruk indirim kuyruğu değil! Duyan şaştı kaldı

OLAY DETAYLARI

Olay, 11 Aralık 2020 akşamı Yunusemre ilçesi Yeni Mahalle'de gerçekleşti. Ferhat İnne, eski eşi Canan Çeviren'in çalıştığı emlak ve gayrimenkul ofisine gitti. İddiaya göre, aralarında ilişki olduğu öne sürülen İnne, yanında getirdiği ruhsatlı tabancası ile Çeviren'e ateş etti. Karnından vurulan Çeviren, omur kırığı, iç organ ve büyük damar yaralanması sonucu hayatını kaybetti. Ferhat İnne, olaydan sonra polise teslim oldu ve tutuklandı.

İLK KARAR VE YARGITAY'IN GEREKÇESİ

Ferhat İnne hakkında açılan davanın 16 Mayıs 2023'teki duruşmasında, suçun tasarlayarak işlendiğine dair yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Yargıtay'ın gerekçeli kararında, İnne'nin suçu işledikten sonra olay yerinden ayrılmayarak kolluk güçlerine ve sağlık görevlilerine bilgi vermesi, 'takdiri indirim' uygulanmamasının hukuka aykırı olduğunu belirtti.

AİLE VE AVUKATINDAN TEPKİ

Canan Çeviren'in ablası Serpil Çınar ve ailenin avukatı Filiz Tuğçe Ayrancı İplikçi, Yargıtay'ın kararına tepki gösterdi. Avukat İplikçi, "Yargıtay'ın takdiri indirim nedenlerinin uygulanmaması sebebiyle verilen kararı bozması, kadın cinayetleri ile mücadelede caydırıcılıktan uzak bir tutumu ortaya koyuyor. Bu tutum, maalesef bir kadının ölümünden sorumlu olanları cesaretlendiriyor. Biz, sanığın en ağır şekilde cezalandırılması için hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

YENİ DURUŞMA ÖNCESİ BEKLEYİŞ

Yargıtay'ın kararı sonrasında dava, Manisa 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülecek. Canan Çeviren'in ailesi ve avukatı, adaletin yerine gelmesi ve sanığın en ağır şekilde cezalandırılması için yeni duruşmayı bekliyor.