Asgari Ücret Yetmiyor! Prof. Dr. Özgür Demirtaş: "Sonbaharda Açlık Kapıda!" Asgari Ücret Yetmiyor! Prof. Dr. Özgür Demirtaş: "Sonbaharda Açlık Kapıda!"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı, önemli gelişmelere sahne oldu.

YASTIK ALTINDAKİ ALTINLARIN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI İÇİN YENİ PLAN GELİYOR

Toplantının ardından yapılan açıklamada, yastık altında saklanan altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla mevcut sistemlerin güçlendirilmesi için gelecek dönemde atılması planlanan adımlar ele alındı.

Açıklamada, "Fiyat istikrarı ve finansal istikrarı desteklemek amacıyla, katma değeri yüksek ve ihracata yönelik yatırımları teşvik etmek, dışa bağımlılığı azaltmak ve sürdürülebilir büyümeyi desteklemek için Yatırım Taahhütlü Avans Kredileri (YTAK) gibi yeni finansman stratejileri üzerinde görüşmeler yapıldı" denildi.

KATILIM FİNANS SEKTÖRÜNÜN GÜÇLENDİRİLMESİ İÇİN ADIMLAR ATILDI

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında katılım finans sektörünün güçlendirilmesine yönelik çalışmalar ve sektörü destekleyici mekanizmalar da ele alındı. Ayrıca, Katılım Finans Çerçeve Kanunu hazırlıkları değerlendirildi.

AİLE VE GENÇLİK BANKASI İÇİN KANUN TEKLİFİ ÜZERİNDE GÖRÜŞÜLDÜ

Toplantıda, Aile ve Gençlik Bankası ile ilgili çalışmalar ve önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulması planlanan Kanun Teklifi üzerinde Kurul üyeleri ve ilgili taraflarla istişarelerde bulunuldu.

FİNANSAL PİYASALARDA TÜRK LİRASI ENSTRÜMANLARININ ÇEŞİTLENDİRİLMESİ ELE ALINDI

Son olarak, finansal piyasalarda Türk Lirası cinsinden enstrümanların çeşitlendirilmesi ve yatırımcılar için daha cazip hale getirilmesi amacıyla yürütülen çalışmalar da değerlendirildi. Bu çalışmalar, Türkiye'nin ekonomik istikrarını ve büyümesini desteklemek için önemli bir adım olarak görüldü.

Editör: İsa Aslantaş