Hükümet, tüketicilerin daha şeffaf ve bilinçli bir şekilde alışveriş yapabilmesini sağlamak amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan "Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile işletmelere yeni sorumluluklar yüklüyor. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik, özellikle lokanta, restoran, kafe, pastane ve benzeri yiyecek içecek hizmeti veren iş yerlerini kapsayacak şekilde tasarlandı.

İŞ YERLERİNDE FİYAT BİLGİLENDİRME ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

Yönetmeliğe göre, işletmeler, sundukları hizmetin özelliği ve tüketiciye sunuluş biçimine göre fiyat listelerini belirli yerlere asmakla yükümlü olacak. Özellikle lokanta, restoran, kafe, pastane gibi iş yerleri, fiyat listelerini giriş kapısı ve masa üstlerine yerleştirmek zorunda kalacak. Böylece tüketicilere, hizmet almadan önce daha açık ve anlaşılır bir şekilde fiyat bilgisi sunulacak.

227 zehir taciri ve sokak satıcısı yakalandı 227 zehir taciri ve sokak satıcısı yakalandı

UYGULAMA 1 OCAK 2024'TE BAŞLAYACAK

Yeni düzenlemeye göre, bu zorunluluk 1 Ocak 2024 tarihinde başlayacak. İşletmelerin, belirlenen tarihe kadar gerekli düzenlemeleri yapmaları ve fiyat bilgilendirme sistemini oluşturmaları bekleniyor.

resmi-gazete-esnaflar

ESKİ VE YENİ HALİ İLE MADDE 8 DEĞİŞTİ

Yönetmeliğin 8'inci maddesinde yapılan değişiklikle, iş yerlerinde fiyat bilgilendirme sistemi daha detaylı ve geniş kapsamlı hale getirildi. Önceki düzenlemede sadece "hizmetin sunulduğu iş yerinde" şeklinde belirtilen yer, yeni düzenleme ile "lokanta, restoran, kafe, pastane ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunulan iş yerlerinde iş yerinin giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne" şeklinde genişletildi.

Bu değişiklikle, tüketicilerin fiyat bilgilerine daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilmesi amaçlanıyor. İşletmelerin de bu yeni düzenlemeye uyum sağlamaları ve tüketicilere şeffaf bir alışveriş deneyimi sunmaları bekleniyor.