2024 yılına yaklaşırken, milyonlarca memuru ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi'ne göre, fazla mesai ücretleri yeniden düzenlendi. İşte detaylar:

YENİ YILDA YÜZDE 87 ARTIŞ

2024 yılına dair getirilen değişikliklere göre, memurların saat başı fazla çalışma ücreti yüzde 87 artırılacak. 2023 yılında 5 lira 40 kuruş olan saatlik fazla mesai ücreti, 1 Ocak 2024'ten itibaren 10 lira 10 kuruşa çıkacak.

TÜM PERSONEL İÇİN GEÇERLİ

Bu zammın, Bakanlıkların özel kalem müdürlüklerinde çalışan makam şoförlerinden tutun da genel müdürlüklerin merkez teşkilatlarında görevli şoförlere kadar tüm personele uygulanacağı bildirildi. Yani ayda 90 saati aşmamak şartıyla, yeni yılda 5 lira 70 kuruş yerine 10 lira 70 kuruş fazla mesai ücreti ödenecek.

ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERE AYRI DÜZENLEME

Üst düzey yöneticiler için de farklı bir düzenleme yapıldı. Kurul başkanları, genel müdürler, strateji geliştirme başkanları, valiler, general ve amiraller gibi üst düzey yöneticiler, saat başına 10 lira 70 kuruş ödeme alacaklar. Ancak aylık toplam fazla mesai süresi 450 saati geçmemek koşuluyla.

DİĞER ÖZEL DURUMLAR

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü'ne ve üniversitelere bağlı yurtlarda görev yapan personele de ayda 90 saati aşmamak kaydıyla saat başına 10 lira 10 kuruş ek ödeme sağlanacak. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı idari personeline de yasal çalışma saatinin bitiminden sonra fiilen yaptıkları fazla çalışma süreleri için ayda 100 saati aşmamak koşuluyla saat başına 17 lira 20 kuruş ödeme yapılacak.

YURT İÇİ GÜNDELİKLERDE DE DEĞİŞİKLİK

Harcırah Kanunu'na göre yurt içi gündelik ve tazminat tutarları da gözden geçirildi. TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcılarına ödenecek yurt içi gündelik tutarı 270 liradan 500 liraya yükselecek.

Üst düzey devlet görevlileri için de önemli düzenlemeler yapıldı. Örneğin, Yargıtay ve Danıştay başkanları, Jandarma Genel Komutanı, Sahil Güvenlik Komutanı gibi görevlerde bulunan kişilere yurt içi gündelik 480 lira olarak ödenecek.

Ayrıca, ek göstergesi 8000 ve daha yüksek kadrolarda bulunan memurlar için yurt içi gündelik tutarı 465 liraya çıkarken, en alt kademedeki memurlara 400 lira ödeme yapılacak.

Kripto Para Krizinde Tsunami! Bitcoin Çöktü, Piyasa Donduruldu Kripto Para Krizinde Tsunami! Bitcoin Çöktü, Piyasa Donduruldu

Yeni yılın gelmesiyle birlikte, milyonlarca memur ve kamu görevlisi için bu zamların etkisi hissedilecek.