31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerin Ramazan ayına denk gelmesi, sandık görevlilerinin iftarını nasıl yapacağı konusunda merak uyandırdı. Birçok ilde iftar saatinde sandıklar kapanmış, oy sayımına başlanmış olacak. Peki sandık görevlileri mola verebilecek mi? YSK'nın kararı merakla bekleniyordu.

YSK'dan Açıklama Geldi: İftar Molası Verilecek

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart'taki Mahalli İdareler Genel Seçiminin "oy sayım ve döküm işlemlerinin aralıksız yapılması gerektiğini" bildirse de, sandık görevlilerinin iftar molası vermesine izin verdi.

Bahçe İlçe Seçim Kurulu Başkanlığınca YSK'ya gönderilen yazıda, sandık kurullarınca saat 17.00 itibarıyla sayım ve döküm işlemlerine başlanacağı ancak ramazanda sadece su ile orucun açılması durumunda "sağlıklı oy sayımının yapılamayacağı" ifade edildi ve "sandık kurulu görevlilerinin iftar saatinde kısa bir mola verip veremeyeceği" soruldu.

YSK'nın Kararı Oy Birliğiyle Alındı

Konuyu inceleyen YSK, 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un "Zarfların açılması, oyların sayım ve dökümü" başlıklı 100'üncü maddesinin birinci fıkrasında, 'Oyların sayım ve dökümüne derhal başlanır, açık ve aralıksız yapılır.' hükmü bulunduğu hatırlatıldı.

Bahçeli'den DEM'e sert tepki Bahçeli'den DEM'e sert tepki

YSK'nın Sandık Kurullarının Görev ve Yetkilerine Dair 138 Sayılı Genelgesinde de aynı yönde düzenleme bulunduğuna dikkati çeken kurul, bu sebeple "oy sayım ve döküm işlemlerinin aralıksız yapılması gerektiğine" oy birliğiyle karar verdi.

Ancak YSK, iftar saatinin gelmesiyle birlikte sandık görevlilerinin kısa bir süreliğine mola vermesine ve oruçlarını açmasına izin verdi. Bu sayede görevliler, sağlıklarını koruma altına alarak oy sayım işlemini daha sağlıklı bir şekilde tamamlayabilecek.