Altının sonu mu geliyor? Herkes aynı soruyu soruyor: Altından kat kat daha değerli yeni maden bulundu! Altının sonu mu geliyor? Herkes aynı soruyu soruyor: Altından kat kat daha değerli yeni maden bulundu!

Milyonlarca memur ve emeklinin gözü, ocak ayındaki zam oranında! İşte detaylar...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ İÇİN YÜKSEK BEKLENTİ

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için enflasyon rakamları, zam oranını şekillendiriyor. Emekliler, her altı ayda bir açıklanan enflasyon oranı kadar zam alıyor.

Yılın ikinci yarısında beş aylık veri açıklandığı için, şimdiden yüzde 33,65'lik bir zam ihtimali doğdu. Aralık ayına ait verilerin 3 Ocak'ta açıklanacak olmasıyla birlikte, refah payı hariç zam oranı netleşecek.

YÜZDE 38 ZAM İMKANI!

Kasım sonunda yıllık enflasyon yüzde 61,98 seviyesinde bulunuyor. Merkez Bankası'nın Piyasa Katılımcıları Anketi'nde yıl sonu enflasyonu beklentisi yüzde 65,39 olarak belirlendi.

Eğer enflasyon yüzde 65'e ulaşırsa, en az yüzde 38 zam söz konusu olacak. Bu da refah payı hariç SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 38 oranında zam alacağı anlamına geliyor.

TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI YANINDA ENFLASYON FARKI!

Memur ve memur emeklileri, toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkını da alıyorlar. Temmuz ayında yüzde 6'lık sözleşme zammı alan bu kesim, bu oranı aşan miktarda enflasyon farkına hak kazanacak.

Kasım sonu itibarıyla bu rakam yüzde 26'yı aşmış durumda. Net rakam, aralık ayına ilişkin enflasyon verisiyle birlikte ortaya çıkacak. Ocak ayında ise memur ve memur emeklileri, yüzde 15 toplu sözleşme zammı alacak.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI'NDAN AÇIKLAMA: YÜZDE 50 ARTIŞ!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, memur ve memur emeklileri için öngördükleri zam oranını açıkladı. Yılmaz, "Memur ve memur emeklisine yüzde 50 civarında bir artış öngörüyoruz. Elimizden gelen tüm imkanlarla emeklilerimizin yanında olacağız." dedi.

2024 ENFLASYON BEKLENTİSİ VE ENFLASYON AÇIKLANMA ZAMANI

Hükümet Orta Vadeli Program'da 2024 sonu için yüzde 33 enflasyon öngördü. Merkez Bankası son enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 36 olarak revize etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık ayı ve 2023 enflasyon rakamlarını 3 Ocak Çarşamba günü saat 10.00'da açıklayacak.