Son zamla 55 TL'ye yükselen 2.5 litrelik kola fiyatları, yeni bir zam dalgasıyla mayıs ayında 60 TL'ye ulaşacak. Bu artış, sadece kola ile sınırlı kalmayacak, Coca-Cola çatısı altında üretilen tüm asitli içecekleri de kapsayacak.

KUTU KOLALAR DA ZAMLANACAK

330 mililitrelik kutu kolaların da 25 TL'den 30 TL'ye yükselmesi bekleniyor. Bu artış, artan hammadde ve üretim maliyetlerine bağlı olarak sektördeki tüm markaları etkileyecek.

ZAMLAR NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

Yeni zamların resmi olarak ne zaman yürürlüğe gireceği henüz belli değil. Sektör temsilcileri, zamların mayıs ayında gerçekleşmesini bekliyor.

ZAMLAR NEDEN YAPILIYOR?

Colalara ve diğer asitli içeceklere yapılan zamlarda, artan hammadde ve üretim maliyetleri gösteriliyor. Son yıllarda artan enerji ve döviz kurları, üretim maliyetlerini önemli ölçüde yükseltti. Bu durum da içecek fiyatlarına zam olarak yansıyor.

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: Fahiş fiyatta kapatma cezası geliyor Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: Fahiş fiyatta kapatma cezası geliyor

ZAMLAR TÜKETİCİYİ NASIL ETKİLEYECEK?

Colalara ve diğer asitli içeceklere yapılan zamlar, tüketiciyi doğrudan etkileyecek. Bu ürünlere yapılan zamlar, gıda enflasyonunu da yukarı çekecek.