Kahramanmaraş'ta 6 Şubat 2023'te meydana gelen ve "asrın felaketi" olarak nitelendirilen depremlerde yıkılan Ebrar Sitesi D Blok'ta 103 kişinin ölümü ve 4 kişinin yaralanmasına neden olan olayda 6 sanık hakkında açılan dava devam ediyor.

Duruşmada müşteki Tuğçe Kalmış, annesi, erkek kardeşi ve kız kardeşini kaybetmenin acısını dile getirirken, "Binada demir yokmuş!" diyerek ihmal zincirine dikkat çekti.

DURUŞMADA NELER OLDU?

Kahramanmaraş 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanık Tevfik Tepebaşı, diğer tutuklu sanıklar Ahmet D. ve Atilla Ö. SEGBİS aracılığıyla katıldı.

Firari sanık Mehmet Timurbanga ve diğer tutuksuz sanıklar ise duruşmaya katılmadı.

Mahkeme heyeti, D Blok'ta hayatını kaybeden ve kimlikleri sonradan belirlenen 4 kişiyle ilgili ek iddianameyi kabul ederek dosyayla birleştirdi.

Kahramanmaraş'ta Gençlere 19 Mayıs'ta 2 GB İnternet Hediyesi! Kahramanmaraş'ta Gençlere 19 Mayıs'ta 2 GB İnternet Hediyesi!

Müşteki Tuğçe Kalmış, enkazdan 3 gün sonra sağ bacağını yitirerek kurtarıldığını ve depremde annesi ve kardeşlerini kaybettiğini ifade etti. Kız kardeşinin cenazesinin hala bulunamadığını da belirten Kalmış, binanın yapımında yer alan tüm sanıklardan şikayetçi olduğunu söyledi.

Müşteki Gülseren Aksu ise depremde eşi ve 3 çocuğunu kaybetmenin acısını dile getirdi. Aksu, bina satın alırken deprem yönetmeliğine uygun demir takviyesi için ek ödeme yaptıklarını ancak yıkılan binada demir bulunmadığını öne sürdü.

Tutuklu sanık Tevfik Tepebaşı savunmasında, 1 günde birden fazla mahkemesi olduğunu ve hangi davada olduğunu hatırlamadığını söyledi. D Blok'un kooperatif yasasına göre inşa edildiğini ve belediye tarafından denetlendiğini savunan Tepebaşı, müteahhitlik yapmadığını ve sorumlu olmadığını ileri sürdü. Sağlığının bozulduğunu ve psikosomatik bozukluk tanısı aldığını belirten Tepebaşı, beraatını talep etti.

Diğer tutuklu sanıklar Ahmet D. ve Atilla Ö. de suçlamaları kabul etmediklerini ve beraatlarını istediklerini söyledi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların mevcut halinin devamına karar vererek duruşmayı 26 Eylül'e erteledi.

SANIKLARA HAPİS İSTEMİ

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıklar hakkında "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 22 yıl altışar aya kadar hapis cezası talep ediliyor.

Ebrar Sitesi D Blok faciası, Türkiye'deki deprem yönetmeliklerinin uygulanması ve binalarda kullanılan malzemelere dair önemli sorgulamalara yol açıyor. Duruşmanın seyri ve sanıklara verilecek cezalar, bu sorgulamalara dair önemli ipuçları sağlayacak.