Aile ve Gençlik Fonu'ndan müjdeli haber! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, 15-30 Nisan tarihleri arasında resmi nikah kıyan ve eğitim programlarına katılan çiftlere yönelik 150 bin TL faizsiz kredi desteğinin ödemelerinin 21 Mayıs itibarıyla başladığını duyurdu.

Deprem Bölgesinde Pilot Uygulama Başarılı! Pilot uygulama olarak deprem bölgesinde hayata geçirilen fona 9 bin 38 çift başvuru yaptı. Bu başvurulardan 2 bin 283'ünün onaylanmasının ardından çiftlere evlilik ve danışmanlık hizmeti sunulmaya başlandı. İlk etapta 450 çifte toplam 67,5 milyon TL destek sağlanacak.

Kimler Başvurabilir?

  • Evlilik öncesi ve sonrası eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt eden gençler
  • 15-30 Nisan tarihleri arasında resmi nikah kıyan çiftler
  • Başvurular Nasıl Yapılır?
  • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ilgili birimlerine başvuru yapılabilir.

Aile Kurumuna Güçlü Destek!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vizyonuyla hayata geçirilen proje ile aile kurumunun desteklenmesi, güçlendirilmesi ve gençlerin sosyal risklere karşı korunması hedefleniyor.

Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi Vizyon Belgesi

Bakan Göktaş, 15 Mayıs Dünya Aile Günü'nde kamuoyuyla paylaşılan Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi Vizyon Belgesi ve Eylem Planı'na da değindi. Belgenin 2024-2028 yıllarını kapsadığını ve 5 stratejik amaç, 15 stratejik hedef ve 100 faaliyeti içerdiğini aktardı.

Kadın ve Aile Karşı Karşıya Değil!

Bazı kesimlerin "kadını güçsüzleştirmeye yönelik" olduğu iddiasında bulunduğu belgeye ilişkin Göktaş, aileyi güçlendirmenin kadını zayıflattığı iddiasının hiçbir temeli olmadığını vurguladı. Eylem planı ve genelge ile tesis edilmesi amaçlanan sistemin, kadına yönelik şiddetle mücadele ve kadının güçlenmesi çalışmalarıyla bir tezat teşkil etmediğini kaydetti.

Kadın Haklarına Önem Veriliyor!

Bakanlık, 2024-2028 Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı 8 Mart 2024 Dünya Kadınlar Günü'nde kamuoyuna duyurmuş ve 25 Kasım 2023'te yayımlanan 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele' konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile de kadına karşı şiddetin önlenmesinde çok yönlü ve bütüncül yaklaşım ile kararlı mücadele için yapılacak çalışmaları vurgulamıştı.

Temmuzda Kira Uçuyor, Maaşlar Yetişemiyor: %65'e Karşı %25 Temmuzda Kira Uçuyor, Maaşlar Yetişemiyor: %65'e Karşı %25

Sağlıklı Aileler İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Kadını ve aileyi karşı karşıya getiren anlayışı reddeden Bakan Göktaş, bakanlık olarak çalışmalarını ailenin, kadının ve erkeğin sevgi, merhamet, birlik ve beraberlikle var ettiği müessese olduğu anlayışıyla yürüttüklerini ve sağlıklı aileler kurulması konusunda üzerlerine düşeni yapmaya devam ettiklerini belirtti.

Bu müjdeli haberden yararlanmak için vakit kaybetmeyin! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ilgili birimlerine başvurarak 150 bin TL faizsiz kredi desteğinden ve eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Editör: İsa Aslantaş