Kahramanmaraş'ta yaşanan ve "asrın felaketi" olarak adlandırılan depremlerin ardından ortaya çıkan orta hasarlı binalar, yeni bir sorun yumağı haline geldi. Afşin ilçesinde orta hasarlı bir binanın analizine giden İnşaat Mühendisi Ömer Reyhanlıoğlu, kat maliki tarafından darp edildi.

20 yıldır Kahramanmaraş'ta görev yapan Reyhanlıoğlu, 1 Nisan Pazartesi günü Afşin'de çalıştığı yapı denetim firmasının havuzdan üzerine düştüğü orta hasarlı bir binanın hasar tespiti için gittiğinde saldırıya uğradı.

Büyükşehir, Afşin Mezarlığını Bakıma Aldı Büyükşehir, Afşin Mezarlığını Bakıma Aldı

Reyhanlıoğlu, olayla ilgili şunları söyledi:

"Daha önce apartman sakinlerine can güvenliği adına işimizi doğru yapmak adına tadilat gördüğü halde bina kritik hatlarda, kritik olanları elimle işaretleyerek belli bir kısım açılmasını talep ettim. Neden? Kesme çatlağı, dayanım çatlağı vesaire varsa ona göre güçlendirme projesini talep edecektim. Bina sakinleri kabul ettiler. Tekrar kontrole gittiğimde işlemi yetersiz yaptıklarını buldum. Ve daha ilk daire kontrol ettiğinde binada bulunan dükkan sahipleri işi benim adam tutup kendim yaptırmam gerektiğini diyerek böyle video kaydı almaya çalışarak, ağır hakaretlerle ve küfürlerle darp etmeye başladılar. Durdurmaya çalıştım ancak durduramadım. Kafamdan yumruklar yedim. Yere yığıldım. Tekmelendim. Yine bina sahiplerinden bir tanesi olay yerinde bulunan karo taşını alıp benim ailelerime küfrederek o işi eğer kendi istediği gibi yapmazsam beni öldüreceğini söyleyerek vuracakken apartman sakinlerinden insanlar yetişip durdurdular."

"GÖREVİMİZİ DOĞRU YAPMAK ZORUNDAYIZ"

Reyhanlıoğlu, "Asrın felaketinden sonra oluşan orta hasarlı binaların hasar durumunu ben bir inşaat mühendisi olarak doğru tespit etmeden doğru karar veremem. Bizler kamu görevlisiyiz. Kamunun yararına çalışmak için sorumluyuz. Bu konuda yetkililerin gereğini yapmasını rica ediyorum." dedi.

YETKİLİLERE ÇAĞRIDA BULUNDU

Olayın ardından Reyhanlıoğlu, darp raporu alarak emniyete şikayette bulundu. Kamuoyunun tepkisini çeken olayla ilgili yetkililerden gereğinin yapılması talep edildi.