AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, TBMM'de gerçekleştirdiği basın toplantısında, 30 maddelik 'Türk Sivil Havacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin TBMM Başkanlığına sunulduğunu açıkladı.

Güler, teklifin ulaştırma, denizcilik, haberleşme, uzay ve bilgi teknolojileri alanlarında düzenlemeler içerdiğini belirtti. Ayrıca, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararlarına uygun hükümlerin de yer aldığını ifade etti.

YEŞİL DENİZCİLİK ARAŞTIRMALARI İÇİN ÖZEL BÜTÇE

Güler, limanlara gelen ve ayrılan ticari gemilerin sera gazı emisyonlarının doğrulanması için yasal düzenlemeler getirildiğini vurguladı. "Hesaplanan tutarlar, yeşil denizcilik araştırmalarını desteklemek amacıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçesine özel ödenek olarak ayrılacak" dedi.

Ayrıca, liman giriş ve çıkış işlemlerinin dijital sistemler üzerinden denetlenmesi, ticaret gemilerinin belirli donanım ve güvenlik ekipmanlarına sahip olması gibi düzenlemeler de teklifin içinde yer alıyor.

HAVACILIK GÜVENLİĞİNDE YENİ DÜZENLEMELER

Güler, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı'nın standartlarına uyum sağlamak amacıyla havacılık güvenliği tedbirlerinin genişletileceğini belirtti. "Havaalanlarında arama ve kontrol işlemlerine ilişkin yeni düzenlemeler getiriyoruz. Havaalanlarında çalışacak, güvenlik tahditli alanlara erişecek kişilere güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak" dedi.

Fermuar Yöntemini Kullanan Sürücüler Övgü Topladı! Fermuar Yöntemini Kullanan Sürücüler Övgü Topladı!

KUDUZ VAKALARINDA ARTIŞ

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Güler, sokak hayvanlarına yönelik düzenlemelere değindi. "Kuduzlu temas sayısında ciddi artış var. Sokaklarda saldırganlaşmış köpekler tehlike oluşturuyor. Kuduz riski taşıyan hayvanları, sağlıklı olmayanları merhamet çerçevesinde uyutmak zorundayız" ifadelerini kullandı. Güler, sokak hayvanlarının saldırıları nedeniyle ağır yaralanmalar ve trafik kazalarının da arttığını belirtti.

SORUMLULUK ÇAĞRISI

Güler, belediyelere ve vatandaşlara sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulunarak, "Belediyeler, barınaklar yapma zorunluluğuna sahip. Sokak hayvanlarını sahiplenmeyi ve kısırlaştırma faaliyetlerini desteklemeliyiz. Aşılayarak, çip veya kulaklık takmak suretiyle bu süreci yönetmeliyiz" dedi.

Editör: İsa Aslantaş